Duchovia, elfovia a strečniansky des s novou príchuťou

Nočná prehliadka hradu Strečno, 2009. Foto archív PMZA.

Prvú tohoročnú prázdninovú noc na hrade Strečno budú vystihovať prívlastky ešte strašidelnejšia, tajomnejšia a riskantnejšia. V piatok 9. júla 2010 Považské múzeum v Žiline pripravilo nočnú prehliadku  okorenenú nielen stredovekými strašidlami, ale najmä bytosťami zosobňujúcimi niektoré zo siedmich hlavných hriechov príznačných  pre človeka.

Duchovia, elfovia a strečniansky des patria k najobľúbenejším podujatiam hradu Strečno. Nielen ohňom, hudbou ale predovšetkým novou témou sa snažíme spestriť nočné putovanie naším hradom predovšetkým pre skalných, ale aj nových návštevníkov,“ uviedol Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Ľudské hriechy budú sprostredkované nečakanými dotykmi alegorických bytostí ako sú Pýcha, Lakomstvo a Obžerstvo s návštevníkmi. Odporúča sa neprichádzať v túto noc na hrad s čiernymi myšlienkami. Ak sa tak aj stane, dotyční si budú musieť svoj trest odčiniť. Spôsob satisfakcie  bude prekvapením večera. Okrem alegorických hriešných bytostí, ústrednou témou bude osobnosť Frankestaina mladšieho na hlavnom nádvorí, ktorý sa pomocou svojich asistentov a médií bude snažiť vytvoriť prototyp absolútneho človeka. Aj tu môžu diváci zažiť nebezpečenstvá genetického inžinierstva a novodobých technológií. Ďalšími atrakciami strečnianskej hradnej noci bude ohňová show, stredoveká hudba a Strečnianski hradní delostrelci s ukážkami nočných efektov výbuchov z dela na  nádvorí hradu. Vyvrcholením večera bude prekvapenie vo forme uvedenia do života bezhlavého maskota nočných prehliadok hradu Strečno Juliána s jeho mottom: „Vstúpte, tu Vám nikto hlavu neodtrhne.“

Organizátorom prvej letnej nočnej prehliadky hradom Strečno pod názvom Duchovia, elfovia a strečniansky des, konajúcej sa v piatok 9. júla 2010 od 20,30 do 23,00 h je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top