Festival drotárskych majstrov v nových priestoroch a s jubileom

Ďalší ročník jedinečného medzinárodného podujatia na Slovensku –  Festival drotárstva 2010 sa po niekoľkých rokoch opäť vracia do regiónu, pre ktorý  je fenomén drotárstva tak špecifický. V Sobášnom paláci v Bytči sú pre odbornú aj laickú verejnosť v posledný júnový víkend pripravené atraktívne aktivity s drotárskou tematikou ako výstavy, tvorivé dielne, kurzy práce s drôtom, diskusné fóra, filmové projekcie alebo pracovné semináre. „Prezentovať sa bude takmer štyridsať drotárskych majstrov zo Slovenska a z Čiech. Okrem známych pravidelných účastníkov –  drotárskych umelcov, nebudú chýbať mená ako Ladislav Jurovatý st. z Bratislavy, žilinský výtvarník Štefan Mlich či šperkárka Remígia Biskupská z Bratislavy, považovaní za priekopníkov revitalizácie drotárstva, ktorí už v 60. rokoch 20. storočia presadzovali jeho využitie v modernej výtvarnej, či umelecko-remeselnej tvorbe ,“ uviedla Katarína Hallonová, historička Považského múzea v Žiline. Najjzaujímavejším sprievodným programom festivalu bude Medzinárodné stretnutie drotárskych majstrov, ktoré oslávi svoje dvadsiate jubileum. Témou tvorivej dielne  je kohút, symbol Považského múzea v Žiline, a zároveň spomienka na pred rokom zosnulého svojrázneho insitného umelca a drotára Ladislava Mikulíka zo Senice nad Myjavou.

Medzi tradičné výstupy festivalu aj tento rok bude patriť v poradí šieste pokračovanie výstavy Premeny drôtu, mapujúcej aktuálne podoby umeleckých a remeselných podôb práce s drôtom. „Cyklus výstav Premeny drôtu počas svojej pätnásťročnej existencie prerástol v kultúrnom priestore Európy do najväčšej prehliadky remesla, umeleckého remesla, dizajnu a voľnej výtvarnej tvorby využívajúcich drôt. Tento rok sa na výstave predstaví takmer šesťdesiat autorov zo Slovenska a Česka. Budú na nej zastúpené úžitkové predmety, bytové doplnky, drobné dekoratívne práce a voľné výtvarné práce, ktoré zaujmú svojim dokonalým prepracovaním, ale tiež netradičnými nápadmi. Ženy iste poteší kolekcia originálnych šperkov, bižutérie a odevných doplnkov,“ dodala Monika Váleková, historička umenia a kurátorka výstavy.

Ďalšou festivalovou novinkou bude prezentácia slovenskej časti medzinárodného projektu Maľovaný rovník pod názvom Tisíc slovenských kilometrov celosvetovej reťaze pozitívneho myslenia, ktorý má za cieľ v priebehu niekoľkých rokov osloviť 40 075 známych osobností z rôznych kútov sveta a oblastí, aby vytvorili obrázok. Číslo predstavuje obvod zemegule na rovníku a z toho je odvodený aj názov celého projektu. Projektom sa vytvorí symbolická reťaz ľudských rúk okolo celej planéty, ktorá má prispieť k vytváraniu svetového spoločenského vedomia a posilňovania priateľstva medzi národmi. Zozbierané obrázky  budú sústredené do galérie, ktorá bude vybudovaná za týmto účelom. „Do tohto projektu sa v rámci festivalu zapojilo viac ako tridsať drotárskych majstrov,“ dodala Katarína Hallonová.

Festival drotárstva 2010 sa uskutoční od 25. do 27. júna 2010 v Sobášnom paláci v Bytči. Výstava Premeny drôtu bude sprístupnená verejnosti do 1. augusta 2010. Organizátorom podujatia je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top