Práce na výrobe modelu plte už začali

Revitalizovaný park pri Budatíne ožije najbližší víkend – 25. a 26. septembra hudbou a umením. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil pre verejnosť po Hudobnom dni ďalšie podujatie s názvom Rezbársky deň. Návštevníci môžu naživo sledovať ukážky rezbárskeho umenia zručných majstrov a umelcov. Jedným z nich bude Ján Palko zúčastňujúci sa regionálnych i celoštátnych výstav. Zážitkom bude aj stavanie plte pri brehu rieky Váh.

Práce na stavbe plte už začali a dokončené budú počas Rezbárskeho dňa. Pracovníci Považského múzea dodržiavajú dobovú techniku práce výroby pltí a hotový model bude vernou kópiou plte – jedinky z obdobia 17. – 19. storočia, kedy pltníctvo zažívalo svoj najväčší rozkvet. Po ošúpaní drevnej kôry obojručnými nožmi sa zostaví plť z 12 m dlhých kmeňov tak, že najhrubšie kmene budú v strede a najtenšie na krajoch. Brvná budú spojené priečnymi latami, tzv. prílatkami pomocou drevených klinov.

Výsledky rezbárskych zručností sa stanú prvými umeleckými objektmi Galérie v Budatínskom parku. Keďže hlavnou témou podujatia je pltníctvo, prechádzku v parku bude v sobotu spríjemňovať pltníckymi piesňami ženská spevácka skupina Zvonica zo Strečna. „Žilinský samosprávny kraj vstupoval do projektu obnovy parku s jasným úmyslom. Ozdraviť vzácne dreviny parku a poskytnúť Žilinčanom a návštevníkom bezpečné a atraktívne miesto na oddych. Stretávanie sa ľudí na podujatiach, akým je i Rezbársky deň, dodáva parku ďalší spoločenský rozmer,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Projekt revitalizácie parku sa zrealizoval vďaka dotácii vo výške 686 671 € v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013, pričom kraj z vlastných zdrojov na jeho obnovu investoval ďalších 235 000 €.

Scroll to Top