MIRacleAGE alebo Ako išlo múzeum na vandrovku

Až do konca marca 2011 Považské múzeum v Žiline dostalo príležitosť prezentovať svoj rôznorodý zbierkový fond v OC Mirage v Žiline. Múzeum túto zaujímavú výzvu poňalo netradične a rozhodlo sa návštevníkom obchodného domu naservírovať výnimočné, bizarné, ba až kuriózne predmety, z ktorých mnohé svoju výstavnú premiéru zažijú práve prostredníctvom tejto výstavy. „Výstava pod názvom MIRacleAGE alebo Ako išlo múzeum na vandrovku predstavuje dvanásť zastavení dejín Žiliny a blízkeho okolia od doby mamutov cez dobu bronzovú, dobu temna až po svetové vojny a nežnú revolúciu,“ povedal na úvod Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.
Jednotlivé historické etapy dopĺňajú atraktívne exponáty a príbeh viažúci sa k nim. „Napríklad éru stalinizmu alebo normalizácie, na našej výstave pod názvom So Sovietskym zväzom na večné časy, okrem veľkorozmerných olejomalieb Stalina a Gottwalda, sprítomňuje aj Diplom čestného občianstva mesta Žilina udelený J. V. Stalinovi pri príležitosti prvého výročia SNP 29. augusta 1945,“ pokračuje Peter Šimko, historik múzea a jeden z autorov výstavy. Mamutia stolička, skamenelina amonita, delová guľa, brečtan Čákiovcov, súbor Holánikových drôtených pozlátených predmetov, himalájska blcha, rotačný guľomet či vypreparovaná líška na motorke JAWA 555 Pionier je len zlomok z predmetov, ktoré symbolizujú a určitým spôsobom sa snažia aj odľahčiť vážne historické míľniky nášho mesta a regiónu. „Medzi rarity výstavy, zameranej na obdobie prvej svetovej vojny, nepochybne patrí úlomok z havarovaného lietadla, ktorým sa 4. mája 1919 vracal na Slovensko generál Milan Rastislav Štefánik. Tento úlomok sa podarilo zachrániť legionárovi Jozefovi Mrazekovi, ktorý bol na mieste nešťastia,“ dodal Peter Šimko.

Netradičnú vandrovku múzea storočiami v OC Mirage až do 31. marca 2011 spríjemnia nielen milé lektorky, ale aj rôzne súťaže a workshopy, napr. identifikovanie neznámych historických predmetov, archeologické puzzle alebo dotváranie drôtovanej zemegule.

Scroll to Top