Povesť o krásnej Kataríne v novej knižke pre deti

Budatínsky hrad je preslávený aj dojímavou povesťou o krásnej Kataríne, ktorá bola vlastným otcom Gašparom Suňogom, za neuposlúchnutie jeho príkazu, zamurovaná do hradnej veže. „Povesť o Kataríne a Gašparovi, zo známeho rodu Suňogovcov, ktorému patril Budatínsky hrad v 17. storočí, sa stala inšpiráciou pre nové spracovanie príbehu. Považské múzeum v Žiline ho v súčasnosti vydalo vo forme leporela pre deti,“ uviedol Peter Šimko, historik Považského múzea v Žiline a jeden z autorov leporela.
„Edičná činnosť je dôležitou súčasťou našej muzeálnej práce a každoročne jej venujeme výraznú pozornosť. V tomto roku potešíme odbornú verejnosť plne recenzovaným XXV. číslom Vlastivedného  zborníka Považia. Pre detského čitateľa sme pripravili krásne interaktívne leporelo o Kataríne z Budatínskeho hradu. Túto knižočku  vnímam ako zaujímavý publikačný počin, nakoľko detské publikum predstavuje tretinu všetkých návštevníkov expozícii Považského múzea v Žiline,“ povedal Boris Schubert, riaditeľ múzea.
Knižka o krásnej Kataríne nie je prvou publikáciou múzea venovanou detskému čitateľovi. V roku 2003 múzeum vydalo knihu Drôtovanie s džarkom Markom, ktorá pútavou formou zoznamuje deti s návodmi na výrobu rôznych predmetov z drôtu. „V leporele svoj príbeh rozpráva samotná Katarína. Publikácia je zaujímavo ilustrovaná a deti po prečítaní  čaká niekoľko úloh,“ dodala na záver Anna Maršalová z Považského múzea v Žiline, ďalšia autorka leporela.
Neformálne uvedenie knihy do života o príbehu lásky krásnej Kataríny  bude v utorok 14. februára 2012 o 16,00h v areáli Budatínskeho hradu, na sviatok svätého Valentína. Organizátorom je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top