Renesančný palác ponúka impresie Ladislava Čierneho

Žilinský fotograf Ladislav Čierny nie je regionálnemu fotografickému publiku neznámy. Svojský majster okamihu, bývalý člen Fotoklubu Obzor, fotografického zoskupenia Lux Collegium, prezentoval svoju tvorbu v zahraničí  a v mnohých slovenských galériách. Naposledy v roku 2011 vystavoval cyklus talianske Benátky v Severnom paláci hradu Strečno a súbor venovaný čarovnej architektúre Čičmian v Radenovom dome v Čičmanoch. Čierneho ďalšia tvorba, ktorú si budú môcť vychutnať návštevníci Sobášneho paláca v Bytči, nesie prívlastok opäť jemu vlastný – provokujúca použitím nových digitálnych techník. Výstavou pod názvom Impresie Ladislava Čierneho autor predstavuje nenapodobniteľným a nezameniteľným spôsobom kolekciu obrazov, ktorá vznikla v roku 2012, a ktorá zachytáva jemné impresie  prírody Považia, atmosféru jesene a nastupujúcej zimy. Jeho nezvyčajné výtvarné zobrazenie skutočnosti, práca s detailom, najmä s ornamentálnym tvarom a v neposlednom rade zvolená téma evokuje u diváka nový poetický rozmer vnímania naturelu prírody. „Príroda je nevyčerpateľnou inšpiráciu mojej tvorby. Pomocou výpočtovej techniky zvýrazňujem vo fotografii vlastné pocity a predstavy. Postprocesing a manipulácia s obrazom sú mojim prirodzeným vyjadrovacím prostriedkom a neobsahujú len vizuálny zážitok, ale moju sebareflexiu. Také je moje fotografické videnie,“ poznamenal Ladislav Čierny.

Návštevníkov výstavy určite zaujme ojedinelé spracovanie fotografií, na Slovensku ale aj vo svete málo využívanou technikou, a tou je cyberfoto. Cyberfotografia  je typická miešaním rôznych umeleckých estetík. Pre výstavu v Sobášnom paláci v Bytči je hlavným zdrojom zobrazenia reality impresionizmus a jeho kolorita. Takmer tridsiatka fotografií ponúka nezvyčajné pohľady na krajinu Horného Považia a jeho širšieho okolia. Nebude chýbať ani impresionistické stvárnenie samotného Sobášneho paláca.

Vernisáž výstavy Impresie Ladislava Čierneho sa uskutoční v piatok 1. februára o 2013 o 16,00 hod. v Sobášnom paláci v Bytči. Výstava je prístupná verejnosti do 27. februára 2012. Organizátorom výstavy je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top