Kratochvíle šľachty – hradné hry Žofie Bosniakovej

Hradné hry Žofie Bosniakovej_webPočas druhej augustovej nedele bude možné na hrade Strečno stretnúť postavy tých, ktorí na tomto hrade kedysi žili, pracovali, milovali a umierali. Stane sa tak vďaka Hradným hrám Žofie Bosniakovej s podtitulom Kratochvíle šľachty 10. augusta 2014 v čase od 9.00 do 18.00 hodiny. Podujatie bude pokračovať v podvečerných hodinách aj v stredovekej dedine Paseka koncertmi skupín 3Drive, Blue Time a speváka Petra Lipu.

Prostredníctvom divadelného stvárnenia dramatických pasáží a čarovnej paličky sprievodkyne sa návštevník dozvie nielen o zákulisí sobášnej politiky šľachty, ale tiež sa stane svedkom zákerného sprisahania mladej grófky a jej milenca voči hradnému pánovi. „Hradom Strečno bude znieť romantická hudba, zvonivý smiech pánov a sluhov, vlniť sa budeme v rytme tanca vo vzácnych brokátových róbach a zamatových kabátoch, lesknúť sa budú trblietavé šperky a krištáľové čaše,“ povedala správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová. Hrané prehliadky so scénkami návštevníkovi ukážu, aké tance boli v minulosti módne, že jazýčky grófov boli vyberavé a čo urodzené panstvo chápalo pod slovíčkom „kratochvíľa“. Ako sa bavila šľachta i „nešľachta” ukážu na 17. ročníku hradných hier členovia divadelnej skupiny teatro ORLUS. Sokoliari sv. Bavona predvedú ukážky lovu s dravcami a divadelno-improvizačné zoskupenie Kapor na scéne zahrá predstavenie Rómeo a Júlia v upravenej humornej verzii.

V tomto roku prichádza Považské múzeum v Žiline aj s novým typom podujatí, čo umožnilo vybudovanie prezentačnej plochy v stredovekej dedine Paseka. „Rozhodli sme sa usporiadať atraktívny koncert 3Drive a Igor Cvacho, Blue Time, pričom top hviezdou koncertu bude slovenský kráľ džezu Peter Lipa. Koncert sa uskutoční po ukončení otváracích hodín na hrade Strečno – v nadväznosti na Hradné hry Žofie Bosniakovej,“ doplnila K. Repáňová.

Peter Lipa_10 08 2014_web

Organizátorom podujatia Hradné hry Žofie Bosniakovej je Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Vstupné na podujatie na hrade Strečno je podľa platného cenníka.

PROGRAM:

Hrad Strečno

9.00 – 18.00 hod. Kratochvíle šľachty; účinkujú: Teatro Orlus, Sokoliari sv. Bavona, Kapor na scéne;

Paseka

18.00 – 21.00 hod. Koncert; účinkujú: 3Drive a Igor Cvacho, Blue Time, PETER LIPA;

Hradné hry program_web                                  REKLAMNÍ PARTNERI:

 logo_IKS logo_TAVROS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top