Le.Pi.Dlo – nočné prehliadky hradu Strečno

LePiDlo_plagat_webTohtoročné nočné prehliadky hradu Strečno sa ponesú v novom duchu. Letné Piatkové divaDlo na hrade, v skratke Le.Pi.Dlo, sa začína 4. júla o 20.00 hod. Prehliadka potrvá do 23.00 hod. Znovu sa zopakuje 18. júla. Program nočnej prehliadky bude opäť pestrý.

Štúdio pantomímy Kasprzyk z Liptovského Mikuláša ponúkne v niekoľkých výstupoch pantomímu v stredovekom štýle, špeciálne cvičené kone, šaša-žongléra a ohňovú ženu. „Tieto krátke interaktívne predstavenia sú plné zábavy, akcie, romantiky, dynamiky a pantomimicko-dramatických situácií, ktoré pobavia divákov všetkých vekových kategórií. Rytieri budú bojovať o princezninu ruku, podučíme sa pravidlám slušného správania, dovalí sa Valibuk a priletia aj traja zhavranelí bratia,“ uviedla správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Divadlo „Kapor na scéne“ zo Žiliny prinesie na hlavné nádvorie hradu Strečno netradičné komediálno-improvizačné spracovanie Shakespearových tragédií, ktorého súčasťou sa možno stanú aj samotní diváci. Na prvej nočnej prehliadke to bude „Rómeo a Júlia“ (4. 7.) a na ďalšej, 18. júla, „Hamlet“. Svoje zázračné lieky príde priamo na návštevníkoch otestovať stredoveký lekárnik. V kaplnke si budú môcť účastníci prehliadky vychutnať stredoveké melódie v netradičnom šate. V prípade priaznivého počasia bude možné pozorovať nočnú oblohu.

Počas nočnej prehliadky hradu bude v čase od 20.00 do 23.00 hod. sprístupnená aj stredoveká dedina Paseka.

Nočné prehliadky na hrade Strečno organizuje každoročne Považské múzeum v Žiline, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Hrad Strečno bude v tieto dni v bežnej prevádzke, otvorené od 9.00 do 18.00, potom od 20.00 do 23.00 hod. Posledný vstup je o 22.30.

PROGRAM:

Hlavné nádvorie:

Shakespeare na hrade Strečno v “kaprovskom” prevedení

Odveký spor dvoch rodov a známy príbeh lásky Júlie Capuletovej a Rómea Monteka – v štýle commedie dell´arte.

IMG_5201 IMG_5199 IMG_5185

 

 

 

 

 

 

Stredoveký lekárnik

svoje zázračné lieky otestuje priamo na návštevníkoch

Hrad:

Štúdio pantomímy Kasprzyk

Súboj o princezninu ruku (rytieri na špeciálnych cvičených koňoch)

Dvaja statoční rytieri na svojich vycvičených koňoch vám predvedú stredoveký jazdecký turnaj. V ňom sa popasujú o ruku princeznej. Tento boj bude na život a na smrť. V boji uvidíte výcvik koňa a stredoveké zbrane, ktorými bojovali rytieri na svojich koňoch.

Stredoveké pravidlá slušného správania

Ak chcete vedieť, ako sa kedysi správali muži k ženám, deti k starcom, šašovia ku kráľom, máte jedinečnú šancu.

Katov deň – katova svadba

Neviete si predstaviť ako vyzeral svadobný deň kata? Tak teraz to uvidíte, a čo viac, niektorí z vás aj zažijete.

Šašo a jeho žonglérska šou

O zábavu na hradoch a zámkoch sa vždy staral dvorný šašo. Budete môcť vidieť žonglérske umenie, ktoré zabávalo a dotváralo atmosféru na hradoch zámkoch či trhoch. Možno sa aj priučíte ako správne vyhadzovať tri loptičky.

Valibuk a 3 zhavranelí bratia

Ak si spomínate na rozprávky Dobšinského a páčili sa vám, tak dúfame, že v našom podaní sa vám budú páčiť ešte viac. Obidve rozprávky sú paródiou na klasiku.

Hradná kaplnka:

stredoveké melódie v netradičnom šate

 

 

Scroll to Top