Nostalgická jazda Rajeckou Ančou

Nostalgická jazda Rajeckou Ančou_webChcete zažiť, ako sa cestovalo na železnici pred 60 rokmi? Ponúkame Vám možnosť odviezť sa historickým motorovým vláčikom Hurvínek na trati Žilina – Rajec.

Do Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach dovezie návštevníkov počas víkendu 11. – 12. 10. 2014 historický motorový vlak na čele s motorovým vozňom M131.1443 zvaným Hurvínek. Podujatie Nostalgická jazda Rajeckou Ančou sa koná už po piaty raz. Uskutočňuje sa v čase, kedy si miestna železnica Žilina – Rajec pripomína 115. výročie svojho uvedenia do prevádzky (10. októbra 1899). Rajecká Anča je prezývka prvého rušňa na rajeckej železnici.

„Je to možnosť, ako zažiť spôsob cestovania na železnici pred 60 rokmi. Popritom môžu záujemcovia navštíviť kúpeľné mestečko Rajecké Teplice a pozrieť si tu naše múzeum dopravy, v ktorom na nich čaká niekoľko zaujímavostí,“ uviedol riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák. Jazdy historickým vlakom sa uskutočnia po oba dni víkendu 11. a 12. októbra. Hurvínek odíde zo žilinskej železničnej stanice o 9.30 a 13.30 hod., z Rajca pôjde o 11.30 a 15.30 hod. Presné časy historických jázd sú uvedené na plagáte. Hurvínek má drevené sedadlá a niekoľko desaťročí poslušne pracujúci motor z podniku Tatra Studénka s typickým zvukom i vôňou. „Ak vystúpite v Rajeckých Tepliciach, v Múzeu dopravy na železničnej zastávke bude pre Vás pripravená výstava týkajúca sa 115 rokov vývoja železnice Žilina – Rajec, hry pre deti a malé motoristické prekvapenie. Po príchode vlaku bude pripravený interaktívny lektorský výklad a nebude chýbať ukážka parného stroja, funkčné modely a exponáty, ako aj dobové uniformy a cestovné lístky,“ priblížil historik PMZA Peter Šimko.

Podujatie organizuje Spoločnosť Považskej dráhy Žilina a Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja s finančnou podporou Mesta Žilina.

Scroll to Top