Aj Budatínska veža bude svietiť na modro

liub-logoMesto Žilina pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme (2. apríl), vyjadrí svoju solidaritu s autizmom modrým vysvietením Žilinskej radnice, Burianovej veže a Budatínskej veže.

Významná svetová organizácia AUTISM SPEAKS vedie od roku 2008 medzinárodnú kampaň LIGHT IT UP BLUE, čo v preklade znamená VYSVIEŤME TO NA MODRO. V tento deň významné budovy a pamätihodnosti po celom svete (Empire State Building, New York, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Kanada, Svetové obchodné centrum, Bahrain, Parlament v Budapešti…) budú vysvietené modrým svetlom. K tejto kampani sa každoročne pripája aj Slovensko.

Modrá farba je farbou komunikácie a zároveň symbolom autizmu, vývinovej poruchy, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Modrá sa zároveň stala ústrednou farbou celosvetovej kampane LIGHT IT UP BLUE.

SPOSA –ŽR (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región) sa už po tretíkrát zapája do modrej kampane. V dňoch od 31. marca do 2. apríla sa Žilina rozsvieti na modro počas trojdňového festivalu s rovnomenným názvom LIGHT IT UP BLUE.

PRVÝ DEŇ (31.marec)

Festival sa začne otvorením výstavy autistických diel v kníhkupectve ARTFORUM v Žiline, ktoré si zároveň poctí Svetový deň povedomia o autizme, preskleným modrým knižným výkladom.

31. marca autistické deti a ich rodičov spoločnosti SPOSA – ŽR (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región) čaká „Modrý výlet“. V modrých tričkách s logom celosvetovej kampane navštívia Budatínsky park a Budatínsku vežu, kde ich čaká špeciálne prispôsobený výklad lektoriek.

Prvý deň festivalu sa ukončí mimoriadnymi večernými prehliadkami Budatínskej veže pre verejnosť a modrým vysvietením tejto pamiatky, ktorá skrýva mnoho zaujímavostí a historických skutočností. Novootvorená veža (po rekonštrukcii od júla 2014), zostane modrou vysvietená v priebehu zotmenia až do konca festivalu.

DRUHÝ DEŇ (1.apríl)

Počas 1. apríla bude na Mariánskom námestí v Žiline naozaj veselo! Vystúpi Juraj „Šoko“ Tabaček so svojim STAND-UP-om na tému Autizmus , Basie Frank Band na čele s Barborou Švidraňovou v hudobnom sprievode jej brata, Šimona Švidraňa. Zabaví vás aj akustický koncert v podaní Bystríka a Roba Pappa, žilinské Divadlo zo šuflíka s bábkovým predstavením pre deti – Pinokio, All stars band, FS Rovňan a ďalší.

Exkluzívne v rámci LIGHT IT UP BLUE sa klub MŠK Žilina na Mariánskom námestí objaví vo farbách súpera, čím podporí akciu, ktorá je prejavom ľudskej tolerancie a pomáha v spoločnosti akceptovať ľudí, ktorí sú trochu iní.

Druhý deň festivalu bude spestrený aj o súťaže a detský kútik a vyvrcholí o 19:00 slávnostným rozsvietením „namodro“ Radnice mesta Žilina na Mariánskom námestí a Burianovej veže na Hornom vale.

TRETÍ DEŇ (2.apríl)

Posledný večer festivalu (2.4.) bude patriť Stanici Žilina Záriečie. Kde sa môžete zapojiť do diskusie „život s autizmom“ s odborníčkou, Mgr. Katarínou Melovou a dvomi súrodencami osôb (ľudí) s autizmom. Premietať sa bude nový film Jara Vojteka „Tak ďaleko, tak blízko“, ktorý vznikal dlhých sedem rokov, počas ktorých zaznamenával dospievanie štyroch detí s rôznymi druhmi autizmu.

Celým festivalom budú sprevádzať maskoty SPOSA-ŽR „Modrí panáčikovia“, ktorí symbolizujú logo tejto organizácie. K dispozícii budú propagačné materiály a letáky, a ako darček, magnetka „Modrý panáčik“.

Ligt it up blue 2015

 

Scroll to Top