Tisícky ľudí prišli otvoriť Budatínsky hrad (foto + video)

Okolo 5-tisíc návštevníkov zavítalo v poslednú júlovú nedeľu na veľkolepé otvorenie Budatínskeho hradu. Po desiatich rokoch sprístupnila Žilinská župa, ako vlastník hradu, vnútorné priestory jednej z najstarších architektonických pamiatok na území hlavného mesta Žilinského kraja. „Podarilo sa nám obnoviť ďalšiu časť národnej kultúrnej pamiatky Budatínskeho hradu a vytvoriť tak jedinečný priestor pre expozície Považského múzea v Žiline v našej župnej pôsobnosti. Po tom, ako sme od roku 2009 zrekonštruovali Budatínsky park, hradnú vežu a jej fasádu, pre návštevníkov sme dnes otvorili aj hradnú kaplnku a samotný Budatínsky hrad,“ informoval na slávnostnom podujatí predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov opravila župa druhé a tretie hradné podlažie, ktoré milovníkom histórie odhalí kabinet kuriozít, artefakty spojené s dejinami mesta Žilina, dobový nábytok, exponáty viažuce sa na rekonštrukciu hradu, obrazy či mnoho ďalších zaujímavostí. Riaditeľka Považského múzea v Žiline (PMZA) Zuzana Kmeťová zároveň doplnila, na čo sa môžu záujemcovia tešiť najviac: „Vytvorili sme tu nový priestor pre ľudí a s radosťou môžem povedať, že v hrade sme sprístupnili aj jedinečnú a dlho očakávanú expozíciu drotárstva.“ Počas prác sa obnovilo takmer tisíc metrov štvorcových, zrealizovali sa nové podlahy, výmena okien a dverí, elektroinštalácia, ústredné kúrenie, vetranie, klimatizácia a zreštaurovali sa všetky omietky. „Celá rekonštrukcia bola vo výške viac ako milión eur a podarilo sa nám ju zrealizovať prostredníctvom eurofondov a našich zdrojov,“ priblížil žilinský župan.

„Novú tvár získala rovnako i baroková kaplnka z roku 1745. Je klenotom nášho areálu a ponúkne nielen sakrálne umenie, ale taktiež virtuálnu prehliadku, ktorá umožní aj imobilným záujemcom absolvovať pomyselnú návštevu hradu, veže a okolia,“ dodala ďalej Z. Kmeťová. Župa spolu s Nórskym finančným mechanizmom investovala do premeny hradnej kaplnky 522-tisíc eur. „Podľa zachovaných originálov sme zrekonštruovali dvere, vybudovali sme bezbariérový prístup, osadili novú dlažbu a zreštaurovali pôvodné výmaľby na stenách. Vymenené boli tiež okná, vznikla prezentačná miestnosť s virtuálnou prehliadkou, pribudli nové rozvody, vykurovanie, vzduchotechnika, zabezpečovací systém, zrepasovalo sa pôvodné točité schodisko, kaplnka získala úplne novú strechu a zrekonštruované boli zároveň i vonkajšie omietky,“ informovala riaditeľka PMZA.

Ako priblížila zástupkyňa Nórskeho veľvyslanectva na Slovensku Eva Gašperanová, oprava Budatínskeho hradu sa uskutočnila v rámci druhého obdobia nórskych fondov, kedy prišlo na Slovensko 80 mil. eur, z ktorých až 12 mil. eur bolo určených na obnovu kultúrnych pamiatok. „V rámci tohto objemu máme 21 pamiatok na území Slovenska a teší ma, že jednou z nich je tak krásny priestor, ako je Budatínsky hrad, ktorý sa po dlhých rokoch otvoril pre verejnosť. Je to miesto, ktoré žije a je prirodzene navštevované,“ uviedla E. Gašperanová.

Podľa slov žilinského župana je v Budatínskom hrade však stále čo robiť. „Ostáva nám zrekonštruovať a dobudovať hospodársku budovu, ďalšie podlažia hradu i nádvorie. Zatiaľ sme tu investovali už takmer päť mil. eur a na dokončenie nám chýbajú ešte okolo dva mil. eur,“ priblížil J. Blanár. Z vlastného rozpočtu chce ŽSK dokončiť obnovy omietok južnej časti hradu a následne pokračovať v oprave severnej strany. Župan verí, že rekonštrukcia Budatínskeho hradu priláka postupne čoraz viac návštevníkov.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

Žilinský župan Juraj Blanár otvoril spolu s riaditeľkou múzea Zuzanou Kmeťovou unikátne priestory Budatínskeho hradu
Žilinský župan Juraj Blanár otvoril spolu s riaditeľkou múzea Zuzanou Kmeťovou unikátne priestory Budatínskeho hradu
Bezplatné prehliadky hradu boli zaplnené až do večerných hodín
Bezplatné prehliadky hradu boli zaplnené až do večerných hodín
Novú tvár dostala aj hradná kaplnka z roku 1745
Novú tvár dostala aj hradná kaplnka z roku 1745
Do slávnostného sprievodu sa zapojili i návštevníci
Do slávnostného sprievodu sa zapojili i návštevníci

FOTOGALÉRIA

VIDEO

Scroll to Top