Budatínske hradné hry

Považské múzeum v Žiline vás v poslednú júlovú nedeľu pozýva do čias dobrotivého grófa Gejzu Čákiho, do 1. polovice 20. storočia.

Pripravili sme pre vás opäť niečo zaujímavé a netradičné: hudbu, tanec, marionetové divadlo, piknik, veterány, zábavu, spev, dobovú módnu prehliadku. Budatínskym hradom vás 30. 7. 2017 prevedú dámy v kostýmoch, ktoré vám prezradia doteraz nepublikované zaujímavosti zo života jedného z najznámejších obyvateľov hradu. A možno sa stretnete aj so samotným Gejzom Čákim. Dobu, v ktorej žil, vám pripomenú vystavené artefakty z depozitárov múzea. Nebudú chýbať ani veterány, tiež dokumentujúce časy dávno minulé. Ak máte radi módne prehliadky, jedna na vás bude čakať priamo na hlavnom pódiu. Inšpirujte sa aj vy a v kompletnom dobovom kostýme budete mať vstup na podujatie bezplatný.

Podujatie začne v areáli Budatínskeho hradu už od 11. hodiny. Pripravení budú odborní pracovníci múzea vo svojom Muzeálnom mestečku. Múzeum zahŕňa činnosť tridsiatky rozličných profesií, z ktorých desať vám priblížia osobne odborní pracovníci v parku oproti kaplnke. Pre všetkých sympatizantov histórie, archeológie, drotárstva, dejín dopravy, etnológie, zoológie a botaniky budú pripravené tvorivé dielne, konzultácie a ukážky z odbornej činnosti a informácie z prebiehajúcich výskumov. Tvorivé dielne budú zamerané na drotárstvo, etnológiu a históriu dopravy, svoju kreativitu môžete povzbudiť prácou s medeným drôtom, pri maľovaní na textil alebo pri modelovaní. Historik PMZA vám bude k dispozícii, aby poradil ako a kde sa dajú získať informácie odhaľujúce ako sa dá objavovať rodinná história pri tvorbe rodokmeňa. Svoju prácu priblíži tiež preparátor, ohľadom ochrany a čistenia starožitných predmetov poradia konzervátori. Budete mať možnosť priniesť si vlastné starožitnosti a konzultovať spôsoby starostlivosti, aby si zachovali svoju hodnotu. Archeologička vysvetlí ako postupovať pri náhodnom náleze archeologických artefaktov a ako sa dá zabrániť vykrádaniu nášho kultúrneho dedičstva. Zoológ predvedenie praktické ukážky moderných prístrojov a pomôcok používaných pri ekologickom výskume spoločenstiev drobných zemných a plchovitých cicavcov  a ukážky spracovania a prípravy mikroskopických preparátov z priečnych rezov zubov diviaka lesného s následnou analýzou ich veku. Botanička zas priblíži návštevníkom cez ukážky svojej práce zaujímavosti zo sveta rastlín a predstaví významné lokality chránenej flóry regiónu. V historickom stane sa budú premietať filmy o jedinečnosti slovenského fenoménu – drotárstva. V jeho blízkosti bude možnosť zakúpiť si knižné a edičné tituly Považského múzea za zvýhodnené ceny. Vo východnom paláci bude o 13. hodine prednášať archeologička Považského múzea Zuzana Staneková o výsledkoch archeologických výskumov na Budatínskom hrade.

Program na pódiu odštartuje po 14. hodine dobovým spevom, hudbou, tancom. Vystúpia skupiny Sweet Little Chicks a Shine Dance Group. Pre deti sme pripravili vystúpenie Bábkového divadla Morgonrock. Je to nové zoskupenie okolo performera Petra Gärtnera, ktoré vzniklo nadšenecky v roku 2015 v Bytči. Bábkarina v ich podaní je kĺbenie tradičných a moderných prístupov. Ich pilotná marionetová hra O čertovi Kolofónovi mixuje rôzne naratívy: ľudové rozprávky, divoký západ, popkultúrne ikony. Antihrdina Kolofón sa vydáva na svoju iniciačnú cestu na zem a musí priviesť dve neposlušné deti. V lese stretáva Janka a Marienku – dve sčítané a nebojácne deti fičiace si na biostrave. Zobrať ich do pekla však nebude také jednoduché, ako by si želal. Na záver podujatia sa na hlavnom pódiu predstaví hudobné duo Zdžaf v zložení Juraj Šulek (klavír, gitara) a Michaela Hrbáčková (spev). Ich autorská tvorba nesie v sebe prvky jazzu, rhythm’n’blues a folku.

Počas tohto dňa budete môcť ochutnať výrobky pekárske, včelárske, ale i zmrzlinu. Chýbať nebudú remeselnícke stánky, chutné štýlové občerstvenie, tanečná škola na južnej terase, či možnosť zahrať si šachovú partiu. Na zdokumentovanie dobrej nálady poslúži mini fotoateliér. V parku sa môžete pridať k dobovému pikniku, doneste si deky a strávte s nami príjemný deň.

Hudbou, tancom, zábavou oslávime zároveň 75. výročie založenia Považského múzea v Žiline. Súčasťou podujatia bude i slávnostné odovzdanie erbu mestskej časti Budatín.

Návštevníci v kompletnom dobovom oblečení budú mať vstup na podujatie zdarma. Ostatní od 6 rokov 1 €.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top