Otvorili sme letnú sezónu na hrade Strečno

Aj keď sú brány hradu Strečno pre verejnosť otvorené už od apríla, slávnostné otvorenie sezóny sme pripravili na pondelok 1. mája.

Po celý deň návštevníkov čakali inscenované prehliadky hradu s divadelným stvárnením života Žofie Bosniakovej a Fraňa Vešeléniho. Skupina historického šermu Wagus na hlavnom nádvorí hradu predviedla šermiarske súboje i dobové tance, ktoré si mohli vyskúšať aj samotní návštevníci. Ochutnávku stredovekej kuchyne a ukážky zbraní s možnosťou lukostreľby pre deti i dospelých si pripravila skupina historického šermu Cech Terra de Selinan. V rámci cezhraničnej spolupráce a udržateľnosti projektu „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ popoludní vystúpila v amfiteátri na stredovekej PASEKE pod hradom mladá poľská kapela Wiewióra Band. Okrem nich sa predstavili aj deti zo žilinského DFS Lieska, napríklad s tancom Na chleba robiť treba, s ktorým postúpili na súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov Vítanie jari v Žiline. Najmenšie deti zo súboru zatancovali Ženilo sa motovidlo, Tanec na lúke, Na frajerov, staršie deti ukázali tance a spevy z Myjavska, z Liptova, tanec Na vojaka, Svadba z Fačkova, Zo Zamutova.

Sprievodnou aktivitou podujatia bola aj tento raz možnosť povoziť deti na drevenom kolotoči či predaj domáceho chleba a remeselných výrobkov.

FOTOGALÉRIA

Stredovekú dedinu Paseka vybudovali v rámci projektu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a obce Ślemień “Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti” cez Program cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

 

 

 

 

Scroll to Top