Svetový unikát – Drotári opäť na cestách

Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Považským múzeom v Žiline vytvoril jedinečnú výstavu drotárskeho umenia – Nomádi Európy, ktorá precestuje partnerské regióny Žilinskej župy. Pripravených je viac ako 200 exponátov zachytávajúcich príbeh slovenského drotárstva od jeho začiatkov až po súčasné diela majstrov zo Žilinského kraja a Slovenska. „Ide o jedinú výstavu svojho druhu. V našom župnom Považskom múzeu sa nachádza najväčšia expozícia drotárstva na svete, ktorá prezentuje Žilinský kraj ako kolísku tohto neobyčajného umenia. Vyslali sme tak drotárov opäť na cesty a ukazujeme ich diela v zahraničí,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár. Podľa neho kraj do projektu investoval 7.500 eur a zafinancoval kompletnú prípravu výstavy aj s vytvorením replík vzácnych drotárskych predmetov.

Ako vysvetlil riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký, drotárske unikáty majú nesmiernu hodnotu, preto je základom výstavy 155 kópií najvzácnejších a najstarších kusov doplnených desiatkami originálnych predmetov. „Vlastníme mnoho výnimočných drotárskych diel, ktoré nemohli byť súčasťou putovnej výstavy. Častá manipulácia, striedanie teplotných režimov a prevozy by ich mohli poškodiť. Bola by však škoda, keby sme ich svetu neukázali. Rozhodli sme sa preto vytvoriť ich presné repliky,“ informoval M. Jurecký. Na ich výrobe tradičnými postupmi a technológiami sa podieľali drotári Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman.

Nomádi Európy začali svoju cestu v poľskom múzeu Malopoľského vojvodstva Orawski Park Etnograficzny w ZubrzycyGórnej. Koncom roka sa presunú priamo do ohniska poľskej kultúry – Krakova. Návštevníci budú môcť exponáty obdivovať počas troch mesiacov v Archeologickom múzeu. V roku 2018 prepožičia Žilinský kraj ukážky drotárskeho umenia Sliezskemu vojvodstvu. „Oslovujeme aj ďalšie z našich partnerských regiónov v Česku, Maďarsku, ale tiež Rusku či Číne. Postupne chceme výstavu obohatiť o ďalšie diela a vytvoriť špeciálnu mobilnú aplikáciu, ktorá by návštevníkom priblížila informácie o drotárstve vždy v ich národnom jazyku. Verím, že Nomádi Európy očaria svet,“ uzavrel predseda ŽSK.

Na Slovensku môžu záujemcovia navštíviť drotársku expozíciu Považského múzea v Žiline, ktorá sa nachádza v historických priestoroch stredovekého Budatínskeho hradu.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

Scroll to Top