Večerné premietanie a prehliadka veže Budatínskeho hradu – 4. 8. 2017

Považské múzeum v Žiline vás opäť pozýva na večerné premietanie československej klasiky, v piatok 4. augusta 2017. Počas večera sú pre vás pripravené letné kino a večerné prehliadky veže Budatínskeho hradu.

Večerná prehliadka hradnej veže bude realizovaná v polhodinových intervaloch, so začiatkom o 19. hodine. Posledný vstup je naplánovaný na 20.30 hod. Sprevádzať vás aj tento raz budú dámy v dobových kostýmoch. Na jednotlivých podlažiach veže je sprístupnená expozícia viažuca sa k dejinám hradu, expozícia historických máp, obrazáreň, expozícia hodín a na vrchole veže vás čaká jedinečný večerný pohľad na mesto Žilina a okolie. Po prehliadke hradnej veže vás radi privítame pred hlavným pódiom v areáli Budatínskeho hradu, kde o 21. hodine premietneme československú filmovú klasiku „Keby som mal pušku“, z roku 1971. Vstup na projekciu je bezplatný.

O filme:

Film, ktorý vznikol podľa literárnej predlohy Milana Ferka, rozpráva o vojnových časoch z pohľadu detských hrdinov a patrí v tomto smere spolu s filmom Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi medzi najlepšie filmy slovenskej kinematografie. Na pozadí udalostí na Slovensku medzi vypuknutím Slovenského národného povstania a oslobodením sledujeme osudy malých hrdinov s ich detskými starosťami i radosťami. Stávame sa svedkami ich objavovania okolitého sveta, sexuality, komentovania ľudí a udalostí a v neposlednom rade i túžby po dospelosti, ktorú v tomto prípade paradoxne predstavuje puška. Mozaikovité rozprávanie však okrem dychtivého poznávania mladých hrdinov sprevádzajú nestále stretnutia so smrťou alebo aspoň hrozba jej zjavenia. Film Keby som mal pušku patrí do Zlatého fondu Slovenskej kinematografie a zaslúžili sa o to okrem režiséra Štefana Uhra aj kameraman Stanislav Szomolányi, hudobný skladateľ Iľja Zeljenka, strihač Max Remeň a v neposlednom rade herecké obsadenie. (oficiálny text distribútora)

Keďže film “Keby som mal pušku” má aj svoje pokračovanie “Keby som mal dievča”, rozhodli sme sa aj pre septembrový termín letného kina v areáli Budatínskeho hradu v nedeľu 24. 9. 2017 v rámci podujatia Cestovanie v čase.

Scroll to Top