Víkend otvorených parkov a záhrad odštartoval výsadbou pamätného dubu

Celoeurópske podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad odštartovalo v piatok 9. júna aj v Budatínskom parku. Pri príležitosti 75. výročia založenia múzea sme vysadili pamätný strom – dub červený (quercus rubra). Strom múzeu venovalo občianske združenie ISA Slovensko. Dub bude skrášľovať historický park najmä na jeseň svojou výraznou červenou až červenohnedou farbou.

Skúsení arboristi zároveň previedli odborné ošetrovanie bútľavého stromu – platana javorolistého, ktoré bolo prefinancované vďaka prvému miestu v ankete o slovenský Strom roka 2016. Ošetrený bol aj zdravý platan, odborníci z jeho koruny odstránili vyschnuté konáre. Pridali aj ukážky techník lezenia na stromy. Piatkové dopoludnie bolo tiež vyhradené na prednášku o chránených stromoch pre vopred objednaných školákov.

Na návštevníkov čakajú počas víkendu aj ďalšie zaujímavé aktivity. Pri kaplnke je v týchto dňoch voľne prístupná exteriérová výstava kresieb rastlín a vtákov Klenoty Budatínskeho parku a okolia. Vystavené sú historické tlače vzácnych aj bežných skvostov z našej prírody, ktoré sa vyskytujú v parku a v žilinskom regióne. Budatínsky park je verejnosti prístupný denne v čase od 6. do 22. hodiny.

V nedeľu o 10.00, 12.00 a 14.00 hod. všetkých pozývame  na prehliadky Budatínskeho parku s botaničkou Považského múzea, ktorá návštevníkov oboznámi s históriou a súčasnosťou parku. Prehliadky budú začínať pri historickom stane, v ktorom sú prezentované aj fotografie z histórie parku. Vstup na tieto prehliadky je voľný. Nedeľné popoludnie (15.00 hod.) spestria opäť praktické ukážky techník lezenia na stromy v prevedení arboristov z ISA Slovensko.

Cieľom podujatia je prezentovať, vyzdvihovať a osláviť hodnoty parkov a záhrad Slovenska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGALÉRIA

Scroll to Top