Zbojníckym chodníčkom 2017

Považské múzeum v Žiline pripravilo aj tento rok počas Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej atraktívne podujatie s názvom Zbojníckym chodníčkom. V expozícii Jánošík a Terchová v Terchovej budú v sobotu 5. augusta 2017 pre deti pripravené tvorivé dielne.

Deti sa hravou formou dozvedia zaujímavosti o prírode a histórii Terchovej. Svoje zručnosti a získané vedomosti si vlastnou tvorivou činnosťou overia v dielni zoológa, botanika a historika. Po absolvovaní tvorivých dielní sa deti zúčastnia tzv. iniciačného obradu prijatia do Jánošíkovej družiny.

Tvorivá dielňa: „Praktikum malého zoológa a botanika“ – Deti budú mať jedinečnú možnosť sledovať mikroskopické živočíchy, vyskúšať si prístroje na sledovanie zvierat v prírode a dozvedieť sa niečo zaujímavé o tajomstvách života zvierat. Spoznajú zblízka zaujímavú flóru okolia a oboznámia sa s prácou botanika.

Tvorivá dielňa: „Môj otec bol dobrý, ja musím byť zbojník“ – Deti sa prenesú do obdobia, keď našim lesom vládli zbojníci, dozvedia sa zaujímavosti o ich živote a zbojníčení. Za pomoci lektorov si z rôznych materiálov vyrobia Jánošíkovu čiapku, tzv. čákov a tiež opasok a valašku, v ktorých je ukrytá Jánošíkova sila. Svoju zručnosť a trpezlivosť si vyskúšajú pri zhotovení zbojníckych figúrok z rozmanitých materiálov a rôznymi technikami.

Obrad prijatia do Jánošíkovej družiny a razenie Jánošíkovho dukátu – Po absolvovaní tvorivých dielní sa deti vo vlastnoručne zhotovenom zbojníckom výstroji zúčastnia tzv. iniciačného obradu, pri ktorom budú prijaté do zbojníckej družiny Juraja Jánošíka, získajú dekrét a samé si vyrazia Jánošíkov dukát.

Scroll to Top