Zbierkový predmet mesiaca august

V roku 2017 bol zbierkový fond histórie Považského múzea v Žiline obohatený o tri nožíky na ryby pochádzajúce z Hotela Rémi v Žiline. Nožíky múzeum získalo od Márie Grúňovej zo Žiliny. Boli vyrobené z alpaky a ozdobené gravírovaným motívom rýb. Na nožíkoch sa nachádza značka Hacker.

Hotel Rémi bol v 20. storočí najväčším a najhonosnejším hotelom v Žiline, kde sa stretávali národovci, bohatí obchodníci, umelci, intelektuáli a osobnosti celoslovenského významu. Pôvodne dvojpodlažnú budovu hotela nechal postaviť v roku 1907 židovský hotelier Heinrich Rémi (*1859, †1928). Budova hotela patrila medzi najkrajšie secesné stavby mesta.

Na prvom podlaží hotela sa nachádzala kaviareň a v suteréne hostinec. Priestory druhého a v ľavom krídle hotela i tretieho podlažia slúžili na ubytovanie hostí. Na vrchole strechy bola umiestená zdobená kovová konštrukcia s nápisom „HOTEL RÉMI SZÁLLO”.

Po smrti Heinricha Rémiho hotel zdedili jeho deti. V rokoch 1929 – 1934 bol rozšírený o tretie a štvrté podlažie a mal 85 izieb. Nová reklama na streche niesla nápis „PALACE HOTEL RÉMI”.

Po roku 1940 bol hotel arizovaný ako židovský majetok. Ešte dvakrát zmenil názov (Hotel Zeisel, Moskva), nakoniec sa ale po znárodnení ustálilo pomenovanie Polom (dnes „PALACE HOTEL POLOM“).

Vystavené nožíky počas mesiaca august dopĺňajú dobové pohľadnice hotela Rémi z rokov 1913 – 1952.

Autorka: Mgr. Martina Bernátová
historička PMZA

Zdroj:

  • http://zilina-gallery.sk/wiki/Hotel_RÉMI
  • ŠTANSKÝ, P.- MRVA, M.- PFLIEGEL, M.: Potulky starou Žilinou 2. Artis Omnis, s. r. o. 2012, Žilina, s. 20 – 24.

Autorka foto a reprofoto: Anna Kucharčíková, Považské múzeum v Žiline

Scroll to Top