Para, dym, radosť v očiach, detský smiech, cvakanie fotoaparátov, dobové oblečenie, klebetenie na peróne. Aj takto vyzeralo podujatie Rajecká Anča, ktoré sa konalo 17. a 18. augusta. Zorganizovalo ho Považské múzeum v Žiline v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, Železničným múzeom Slovenskej republiky, Klubom priateľov histórie železničnej dopravy, Klubom železničnej nostalgie Bratislava Východ, mestom Žilina, mestom Rajec, OOCR Rajecká dolina, hotelom Skalka a Klubom modulovej železnice Žilina.
Plnou parou vpred
Výročie železnice Žilina – Rajec bolo slávnostne otvorené v sobotu ráno na železničnej stanici v Žiline. Cestujúcich prišiel pozdraviť podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Milan Laurenčík, riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada, zástupkyňa primátora mesta Žilina Barbora Birnerová a primátor mesta Rajec Milan Lipka. Železnice Slovenskej republiky zastupovala námestníčka pre krízové riadenie a ochranu Ľudmila Hriníková a ľuďom na stanici sa prihovoril aj riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký. Parný rušeň radu 310.433 vyrazil zo Žiliny so sprievodom dychovej hudby Syrinx, veselých pokrikov a početného mávania. Takmer 200 ľudí v troch vagónoch malo pocit, akoby sa vrátili do roku 1899, keď na tejto trase jazdil takmer taký istý vlak. „Spočiatku premával trikrát denne, čo bolo na vtedajšie potreby obyvateľstva postačujúce. Vlak bol zostavený zo štyroch osobných vozňov a nákladných vozňov podľa potreby, čiže išlo o zmiešané vlaky, ktoré odviezli približne 240 osôb. Výstavba železnice v Rajeckej doline značne pomohla rozvoju priemyslu a postavená bola za niečo vyše pol roka.“ pripomenul historik dopravy Považského múzea v Žiline Peter Šimko.
História v pohybe
Cestujúcich, ktorí vystúpili v Rajeckých Tepliciach čakalo hneď pri vchode do Múzea dopravy sladké prekvapenie. S lístkom z vlaku si mohli zadarmo pozrieť zaujímavú expozíciu cestnej a železničnej dopravy. Okrem starých bicyklov, motocyklov, modelov železničných vozidiel a traťmajsterskej dreziny mohli obdivovať koľajisko zachytávajúce železničný uzol v Žiline. „Na železničnú zastávku práve prichádza grófska rodina, poďte ich prosím privítať“ zvolávala prítomných slúžka Marienka, ktorá im akurát niesla kufre. Návštevníci si tak mohli priamo na peróne vychutnať najnovšie klebety zo života grófov na začiatku 20. storočia. Prezradili, ako sa im páčilo v kúpeľoch, či sa tešia na cestu vlakom a nevynechali ani pikantné rozhovory zo svojho súkromia. Hotel Skalka v meste lákal záujemcov na výstavu modelového koľajiska trate Žilina – Rajec zo 70. rokov 20. storočia i atrakcie pre deti.
Sprievodné aktivity
Po príchode do Rajca para na chvíľu stíchla. Cestujúci však rozhodne neoddychovali. S nadšením sledovali činnosti spojené s jej obsluhou. Dobrú náladu vytvárali skupiny Ďurčanská päťka a Retro, ktoré ľudí zaviedli do kultúrneho domu v meste. Tam sa mohli občerstviť a pozrieť si výstavu k histórii trate. Keď rušeň nabral dostatok vody a sily na spiatočnú cestu, plné vozne vyrazili. Z výnimočnej jazdy sa tešili najmä deti, mnohé z nich nemohli od mihajúcich sa koľajníc odtrhnúť oči. Vietor a dym šľahali do tváre, sadze v očiach štípali, čo len umocňovalo dobrodružstvo z cesty. Popri trati stáli hlúčiky zvedavcov, ktorí sa snažili zachytiť čo najlepší záber. Skrátka bola to poriadna atrakcia pre celé okolie.
Jazdy historických vlakov pokračovali aj v nedeľu 18. augusta. Na trati Žilina – Rajec premávali motorové vozne M262.007, M131.1443 a M 152.0160. Viaceré rodinky sa tak tešili z krásneho výletu spojeného s aktivitami v Rajeckých Tepliciach.