„…Veľká noc ide…“ výstava

K jarnému obdobiu neodmysliteľne patria zdobené vajíčka – kraslice, ktoré v súčasnosti plnia predovšetkým estetickú funkciu. Sú nielen pekným symbolom jari, ale aj dôkazom šikovnosti rúk ich tvorcov a výtvarného nadania. Na Slovensku poznáme niekoľko spôsobov ich výzdoby, či už je to jednoduché farbenie, voskovanie, leptanie kyselinou, obliepanie slamou a mnoho ďalších. Medzi najnáročnejšie a bezpochyby aj umelecky najpôsobivejšie patria  kraslice odrôtované. Sú jedinečným fenoménom Slovenska a súvisia s existenciou drotárskeho remesla, ktoré vzniklo v severozápadnej časti tejto krajiny.

Vznik vajíčok „maľovaných drôtom“ a pôvodné vzory sú tak trochu tajomstvom. Jediným hodnoverným dôkazom ich existencie v minulosti je fotografia z výstavy drotárstva v roku 1940 v Dlhom Poli. Významným medzníkom v rozvoji drotárskej ozdobnej techniky na Slovensku bola výstava kraslíc Petra Musila a jeho žiakov na Budatínskom hrade v roku 1993. O 10 rokov neskôr bolo Považské múzeum v Žiline dokonca zapísané do Guinessovej knihy rekordov ako múzeum s najväčším počtom zozbieraných odrôtovaných kraslíc. Už vtedy ich bolo viac ako 400.

Výstava „…Veľká noc ide…“ v Pavilóne drotárstva predstavuje kolekciu opletaných vajíčok. Ich časť pochádza zo zbierkového fondu drotárstva a časť od súčasných autorov pracujúcich s drôtom. „Prevažná časť vajíčok je zdobená textilnými technikami. V najväčšom počte sú zastúpené kraslice zhotovené slučkovým výpletom vychádzajúcim zo šitej čipky. Na iných remeselníci uplatnili princíp paličkovania či  háčkovania. Rovnako zaujímavé sú aj vajíčka s tradičnými  sieťami so štvorcovými, či kosoštvorcovými okami, ale aj  tie, ktoré sú opletané náročnou košikárskou technikou. Niektorí autori zasa pri ich zdobení využili  svoju fantáziu a do nezvyčajných drôtených výpletov vložili staré drotárske, ale aj moderné, abstraktné či figurálne prvky.“ priblížila etnologička drotárstva Mgr. Katarína Kendrová. 

Drôt poskytuje remeselníkom široké možnosti využitia aj pri tak špecifickej práci ako je opletanie vajíčok. Výstava „…Veľká noc ide…“, ktorú autorsky pripravili pracovníčky drotárskeho oddelenia Mgr. Katarína Hallonová a Mgr. Katarína Kendrová, je toho najlepším dôkazom. Pre verejnosť bude otvorená od 21. marca do 12. mája 2019 a návštevníci uvidia takmer 360 zdobených kraslíc od tridsiatky slovenských a českých autorov.  

Scroll to Top