Budatínsky hrad svietil na modro

Budatínsky hrad zaujal už z diaľky. Od 30. 3. do 3. 4. totiž svietil na modro. Považské múzeum v Žiline sa aj tento rok zapojilo do iniciatívy organizácie SPOSA a podporilo osoby s autizmom.

Tlačová správa SPOSA – ŽR

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región sa do modrej kampane zapája už po ôsmy raz, pričom sa k nej pripojilo aj mesto Žilina a Považské Múzeumv Žiline. 

Urobia tak vo večerných hodinách modrým vysvietením budovy žilinskej radnice, Burianovej veže a Budatínskeho hradu. Iniciatíva vychádza z jednej z najvýznamnejších svetových organizácií AutismSpeaks. Druhý apríl bol rezolúciou Organizácie Spojených Národov prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizme a snaha začleniť ich medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.

Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Autizmom trpí viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady. Jeho symbolom je modrá farba, teda farba komunikácie a ústredná farba celej kampane Light it up blue.

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že ľudia s autizmom sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a celoživotnú starostlivosť. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy.

Dnešná doba, kedy čelíme celosvetovej pandémii COVID-19 (koronavírus), je pre deti s autizmom veľmi ťažké a stresujúce obdobie. Sú totiž izolované v domácom prostredí a je narušený ich denný režim.

Široká verejnosť mohla 2.apríla svoju solidaritu prejaviť modrým oblečením.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top