Považské múzeum v Žiline otvorí 4. decembra v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči výstavu Požehnané Vianoce. Návštevu vo významnej renesančnej pamiatke tak návštevníkom spríjemní pohľad na zaujímavé betlehemy a drôtené vianočné ozdoby zo zbierok múzea. Betlehem ako zobrazenie biblického príbehu o narodení Ježiša Krista nájdeme v rôznych formách. „V priebehu storočí sa prechodom od kostolných betlehemov k betlehemom v domácnostiach postavy zmenšovali od životnej veľkosti až k malým soškám. Osobitným druhom boli prenosné betlehemy, ktoré sa využívali pri obchôdzkach. Betlehemy na výstave ponúkajú pestrý prehľad rozmanitých materiálov a techník. Figúrky vo väčšine z nich sú vyrobené z dreva a upravené polychrómnym olejovým náterom. Použité sú aj prírodné materiály ako mach či klasy. Najväčším je izbový betlehem pochádzajúci z Kysúc z konca 19. storočia od neznámeho autora. Jeho kulisu tvorí palácová architektúra, ktorú dopĺňa 95 kusov drobných drevených polychrómovaných sošiek. Niektoré ďalšie betlehemy vyrobili rezbári zo žilinského regiónu, napríklad Jozef Matušík z Rajca či Vincent Michálek z Terchovej,“ priblížila etnologička Adriana Bárdyová. Na výstave bude spolu 13 betlehemov, medzi nimi aj jeden z drôtu.
Práve drôt je jedným z nezvyčajných materiálov, ktoré sa používajú na výrobu typických vianočných dekorácií. Spomedzi všetkých vynikajú najmä ozdoby na stromčeku, ktoré dotvárajú pokojnú atmosféru a zvláštne čaro Vianoc. Návštevníci Sobášneho paláca v Bytči budú môcť obdivovať 108 drôtených ozdôb od 12 autorov zo Slovenska a Čiech. „Záujemcovia uvidia výrobky Remígie Biskupskej, Ladislava Jurovatého ml., Ladislava Mikulíka, Blaženy Krivákovej, Márie Krajčovej, Márie Porubčanskej, Jaroslava Roda, Ladislava Fapšu, Štefana Mlicha či Petra Hlavatoviča. Českých umelcov zastupuje Sabina Eckertová a Jana Hrušková. Ozdoby známych autorov predstavia množstvo originálnych techník a prevedení, od tradičných drotárskych cez textilné až po voľnú tvorbu. Medený, včelársky, hliníkový, pozinkovaný, pochrómovaný, poniklovaný a kolorovaný oceľový drôt, ale najmä strieborný a mosadzný, robia z vianočných ozdôb nevšedné umelecké diela,“ doplnila etnologička drotárstva Katarína Kendrová.
Výstava Požehnané Vianoce bude pre verejnosť prístupná od 4. decembra do 2. februára budúceho roka v čase otváracích hodín Sobášneho paláca v Bytči. Dospelí návštevníci si môžu spríjemniť sviatky historickou vianočnou atmosférou a pre deti je pripravené vianočné prekvapenie. Viac informácií nájdu návštevníci na www.pmza.sk.