Záhradka v kvetináči

Rastlinný svet nepotrebuje veľké priestranstvá, aby dokázal svoju divotvornosť. Niekedy stačí štrbinka v skale alebo v betóne chodníka, aby lomikameň alebo púpava našli svoje miesto pre život. Neporovnateľne jednoduchšie to budú mať zelení spolunájomníci, ktorých si zasadíte do kvetináčov na svoj balkón alebo v byte vy. Ak nemáte vlastnú záhradu, dokáže ju nahradiť vegetácia črepníková. Len na osobných preferenciách záleží, či to bude exotický baobab, mäsožravá mucholapka, sukulentný kameňovec alebo iná atraktívna rastlina. Tí, ktorí uprednostňujú užitočnosť, majú na výber veľké množstvo aromatických byliniek, jedlých rastlín, liečiviek, či inak použiteľných druhov. Niektoré z nich spĺňajú niekoľko náročných kritérií naraz.

Napríklad chilli paprička vzhľadom zaujme aj zdramatizuje gastronomický zážitok, aloa pravá prepáči, ak ju zabudnete pár týždňov zalievať a spoľahlivo nahradí lekárničku pri poraneniach kože, kvety liečivej kapucínky sú nielen pekné, ale i jedlé a s listami aj štipľavo delikátne. Žerucha siata rýchlo klíči a rastie, stačí vlhká servítka v miske, aby ste mohli zberať úrodu. Ideálni spoločníci do interiéru sú dracéna lemovaná, brečtan popínavý, lopatkovec alebo sansievieria, ktorí dokážu spríjemniť bývanie a zároveň aktívne čistiť vzduch od prchavých aromatických látok ako je formaldehyd alebo trichlóretylén. Nároky rôznych rastlín sú špecifické, treba si preto vopred zistiť, akú starostlivosť vyžadujú. Na balkóne oceníte samozavlažovacie črepníky, dôležité je rešpektovať orientáciu k slnku, stredomorské bylinky potrebujú miesto s južným výhľadom, severne orientovanú parapetnú dosku zvládne pažítka, mäta, ligurček, medvedí cesnak aj petržlen na vňať.

Ideálnym biohnojivom je tzv. dážďovkový čaj z vermikompostéru alebo žihľavový nálev. Pre nevšedný efekt sa dá experimentovať s hydropóniou, vertikálnymi stenami a rôznymi alternatívnymi substrátmi, klasický črepník nie je zďaleka jedinou možnosťou. Zeleninu môžete pestovať napríklad aj z odrezkov, ktoré ste v kuchyni nevyužili, napr. dať klíčiť vrch koreňa cvikly, mrkvy, odkrojok spodku ružice čínskej kapusty. Nemusíte si všetko potrebné ani kupovať, väčšiu radosť urobia rastliny doma vypestované, niekedy stačí list alebo odrezok požičaný od známych. Skvelou voľbou nielen pre začiatočníkov, liečivkou a nenáročným druhom, ktorý sa ľahko pestuje, je tzv. nádchovník citrónový, rastlinka s odborným názvom Plectranthus amboinicus.  Krásne vonia po medovke a mäte, jej listy obsahujú intenzívne voňajúce silice a je účinným prírodným repelentom. Liečivé látky majú dezinfekčný účinok, prehrievajú kožu, uľahčujú vykašliavanie, upokojujú zažívací trakt, pôsobia proti nadúvaniu a sú ľahko močopudné. Prakticky sa dá využiť čaj z čerstvých listov (cca 5 na hrnček) alebo sirup (30 listov na kilo cukru a 1 l vody), rovnako na inhalovanie čerstvo rozmrvených lístkov pre odstránenie pocitu upchatého nosa. Drvené lístky s trochou olivového oleja možno použiť aj pri bronchitíde na zábaly hrudníka. Rýchlo rastie a má naozaj mnohoraké využitie.

Ing. Kveta Kicková, Považské múzeum v Žiline

Scroll to Top