Budatínsky papierák 2021

V sobotu 17. júla 2021 sa v priestoroch Drotárskeho pavilónu v areáli Budatínskeho hradu uskutoční 2. ročník výstavy a súťaže modelov z papiera pod názvom Budatínsky papierák. Okrem stretnutia v rámci komunity modelárov je cieľom podujatia ukázať širokej verejnosti, čo všetko sa dá vytvoriť z papiera. Návštevníci sa môžu tešiť na formuly, stavebné stroje, hrady, figúrky, lietadlá a mnoho iného. V nedávnej minulosti bolo vydaných aj niekoľko vystrihovačiek, z ktorých sa dajú zhotoviť papierové modely pamiatok z okolia Žiliny.

Podujatie organizuje skupina modelárov zo Žiliny a okolia, ktorá vystupuje pod menom KPaM Žilina (Klub papierových modelárov Žilina). Niekoľko rokov spoločne s plastikovými modelármi organizovali výstavu v Lietavskej Lúčke a samostatné podujatie pripravujú v spolupráci s Považským múzeom po druhýkrát.  „Hlavou“ klubu je modelár Michal Vršanský, ktorý zhrnul špecifickú záľubu takto: „Či už si staviate jednoduchý model formuly alebo historickú parnú lokomotívu zo stoviek dielov, prípadne celý hradný komplex zo zahraničia, získavate predstavu o tom, ako fungujú alebo vyzerajú veci, s ktorými by ste sa v reálnom svete možno ani nestretli. Popri stavbe modelu nákladného auta sa pri čítaní návodu môžete dozvedieť, z akých častí sa skladá a ako na seba nadväzujú, pri hrade zas zistíte, aké budovy ho tvoria a môžete si ich prezrieť z každej strany.“

Minulý rok mala súťaž spojená s výstavou veľmi dobré ohlasy a organizátori dúfajú, že rovnako tomu bude aj na tomto ročníku. „Ak máte radi zmenšený svet, chcete vidieť niečo nové alebo sami robíte modely z papiera a chceli by ste ich priniesť, radi vás uvidíme v sobotu 17. júla v priestoroch Drotárskeho pavilónu. Registrácia vystavovateľov je o 8.00, súťažiť sa bude v rôznych vekových kategóriách a najlepšie modely vyhodnotí odborná porota o 14.00. “ pozýva historik dopravy z Považského múzea Peter Šimko. Návštevníci môžu diela z papiera obdivovať od 10.00 do 14.00 a okrem toho si budú môcť zaujímavé papierové vystrihovačky aj kúpiť.  

Keďže v roku 2021 si pripomíname 150. výročie Košicko-bohumínskej železnice, špeciálne ocenené budú modely súvisiace so železničnou dopravou. V prípade záujmu autorov môžu zostať vystavené i na nasledujúcej výstave Košicko-bohumínska železnica, ktorá bude otvorená 24. júla.

Priamy odkaz na bližšie informácie (najmä) pre autorov modelov: https://lnk.sk/hliv

Priamy odkaz na registračný formulár: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe140HSHGSKLPRJDofIv4cfknGz1uWWglpyh8__tz_-HBun9A/viewform

Scroll to Top