Výstava Premeny svadobnej bielej

Považské múzeum sprístupní vo štvrtok 17. júna v Sobášnom paláci v Bytči výstavu svadobných šiat pod názvom Premeny svadobnej bielej. Výstava pochádza zo súkromnej zbierky Jany Mládek Rajniakovej. Vyštudovaná etnologička žijúca v obci Iňa pri Leviciach zbiera svadobné šaty už niekoľko rokov. Prvé našla náhodou v opustenom dome, ďalšie sa k nej dostali darom. Postupne tak vytvorila originálnu zbierku, ktorá mapuje históriu svadobnej módy 20. storočia, ale obsahuje aj súčasné modely. Priamo na výstave budú môcť návštevníci obdivovať 40 kusov svadobných odevov. „Najstaršie šaty pochádzajú z roku 1943 a darovala mi ich Daniela Szigli Masopustová po svojej starej mame Kataríne Biskupičovej, rodenej Pajdlhauserovej, ktorá si ich sama ušila i vyšila. Zaujímavosťou je, že majú predĺžený zadný diel plný korálikov. Osobité sú tiež šaty dovezené z Francúzska, ale výnimočné sú všetky. Krása výstavy totiž spočíva v tom, že príbehy s nimi spojené, rozprávajú návštevníkom šaty samotné. Osobne sa veľmi teším, že budú vystavané práve v Sobášnom paláci v Bytči“, uviedla Jana Mládek Rajniaková.

 Priestory paláca sú na takúto výstavu ako stvorené, keďže ho dal v roku 1601 postaviť Juraj Turzo práve kvôli svadobným hostinám svojich potomkov. V súčasnosti sa tam konajú civilné obrady a v unikátnej sále je opäť možné zorganizovať aj hostinu. Výstava tak môže byť inšpiráciou pre budúce nevesty. „Sobášnemu palácu sa opäť po mnohých rokoch prinavráti lesk svadobných odtieňov. Prepojenie stredoeurópskeho klenotu svadobnej sály s touto výstavou určite vzbudí nostalgiu u nejednej vydatej ženy, prehĺbi dojem budúcej nevesty alebo rozžiari oči malých princezien. Súkromná zbierka svadobných šiat je doplnená zbierkovými predmetmi múzea a špeciálnou etnologickou vsuvkou svadobnej zelene. Návštevníci nielen ženského rodu sa tak majú určite na čo tešiť“, doplnila správkyňa Sobášneho paláca v Bytči Andrea Turčáková.

Výstava Premeny svadobnej bielej bude pre verejnosť prístupná od 17. júna do 31. októbra v čase bežných otváracích hodín.

 

Najstaršie svadobné šaty z roku 1943

 

Svadobný odev z Bytče z roku 1968

 

výstava Premeny svadobnej bielej
Scroll to Top