Budatínsky hrad bude žiariť na modro

Budatínsky hrad bude v rámci kampane Light it up blue opäť svietiť na modro.

Tlačová správa SPOSA-ŽR

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región sa do modrej kampane zapája od roku 2012, pričom sa k nej pripojilo aj mesto Žilina a Považské Múzeum s expozíciou Budatínsky hrad. Urobia tak vo večerných hodinách modrým vysvietením budovy žilinskej radnice, Burianovej veže a Budatínskej veže od 1. 4. do 3. 4. 2022. Iniciatíva  vychádza z jednej  najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks. Druhý apríl bol rezolúciou Organizácie Spojených Národov prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizme a snaha začleniť ich medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.

Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Autizmom trpí viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady. Jeho symbolom je modrá farba, teda farba komunikácie a ústredná farba celej kampane Light it up blue.

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Prejavuje sa u detí od detstva, väčšinou do piatich rokov. Má viacero foriem, každá môže mať inú intenzitu prejavov. Druhy autizmu sú rôzne, pričom niekedy sa autistické rysy môžu zásadne líšiť a nie vždy je prítomná mentálna retardácia. Diagnózy autizmu majú označenie F84.…Pravé príčiny vzniku autizmu sú neznáme a lekárska veda zatiaľ neprišla na pôvod ochorenia. Väčšina odborníkov sa domnieva, že ochorenie spôsobuje kombinácia viacerých faktorov. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a celoživotnú starostlivosť.

Široká verejnosť môže 2.apríla svoju solidaritu prejaviť modrým oblečením.

Scroll to Top