Zbierkovým predmetom mesiaca február sú pomorníky

Návštevníci z tundry, aj tak by sme mohli nazvať pomorníky, ktoré sú zbierkovým predmetom mesiaca február. Vystavené preparáty pomorníka stredného (Stercorarius pomarinus) a pomorníka malého (Stercorarius longicaudus) patria medzi vzácne exponáty zoologickej zbierky Považského múzea. Pomorníky hniezdia najmä v severskej tundre, väčšinou blízko mora. Pomorník stredný zimuje v subtropických až tropických oblastiach západnej Afriky, menej aj južnej Európy. Naproti tomu pomorník malý zimuje podstatne ďalej, a to v prímorských oblastiach mierneho pásma južnej pologule, najmä v oblasti západného Atlantiku. Vo vnútrozemí Európy je ešte vzácnejší, pozorovania sa vyskytujú najmä po silnom severnom vetre, ktorý ich sem „odfúkne“.

Prvý druh bol na Slovensku do roku 2009 zistený asi 9-krát, u druhého bolo asi 13 pozorovaní. Najmä u pomorníka malého od roku 2010 pozorovaní pribudlo. Príčinou je nárast počtu skúsených pozorovateľov, takzvaných birdwatcherov, postupne sa zlepšujúce vybavenie pozorovacou aj fotografickou technikou a tiež rozvoj on-line databáz na zber ornitologických údajov.

Oba druhy sa v čase hniezdenia živia najmä drobnými hlodavcami, lumíkmi, menej mláďatami a vajíčkami vtákov, počas zimovania aj zdochlinami, ale i odpadom z rybárskych lodí. Pomorník malý je známy tiež tým, že okráda iné vtáky, čajky a rybárov o ich korisť.

Vystavené preparáty pomorníkov môžu návštevníci Budatínskeho hradu vidieť v infopulte počas celého februára.

Text: Ján Kicko, Považské múzeum

Foto: Katarína Maršalová, Anna Kucharčíková, Považské múzeum

Zbierkový predmet mesiaca v hrade
Scroll to Top