Tradičné inšpirácie v súčasnom dizajne a finisáž výstavy Remeslo má modré dno

Pri príležitosti finisáže výstavy REMESLO MÁ MODRÉ DNO v Sobášnom paláci v Bytči pripravil ÚĽUV odborný seminár pod názvom TRADIČNÉ INŠPIRÁCIE V SÚČASNOM DIZAJNE venovaný tendenciám v súčasnom slovenskom módnom dizajne.

O tradičných inšpiráciách v súčasnom dizajne tu budú 27. septembra 2022 s módnou žurnalistkou, historičkou a pedagogičkou Danou Lapšanskou diskutovať textilní a odevní dizajnéri z výstavného projektu TRADÍCIA V DIZAJNE – odev so všitou tradíciou Marcel Holubec W atelier de création, Lubica Poncik, Henrieta Tholt a tiež textilný dizajnér zaoberajúci sa výrobou modrotlače Matej Rabada.

Stredná a mladšia generácia autorov pôsobiacich v oblasti textilnej a odevnej tvorby prináša novú dynamiku i spôsob kreatívneho uvažovania o móde inšpirovanej tradičnými remeslami. Z ich tvorby je citeľný návrat k prírode, prírodným materiálom a udržateľnosti, ktorý je dnes význačným trendom aj vo svete. Diskutujúci autori sa zamerajú aj na predstavenie výstavného projektu Tradícia v dizajne – odev so všitou tradíciou, ktorý sa zrodil z potreby dialógu s našou minulosťou, našimi koreňmi. V rámci neho vytvorili dizajnéri viaceré modely osobitne pre ÚĽUV. A hoci má každý autor rozpoznateľný a originálny rukopis, všetkých spája inovatívna väzba na tradičné remeslo, tradičné technológie i motívy. Spoločnou tendenciou je aj návrat k poctivosti remesla a úcta k stáročia pretrvávajúcim hodnotám.

Program

10.00 – 11.30 odborný seminár

12.00 – 12.45 komentovaná prehliadka výstavy Remeslo má modré dno s kurátorkou Ľudmilou Mitrovou z Východoslovenského múzea v Košiciach

Vašu účasť na podujatie nahlasujte do 26.9.2022 e-mailom na alena.pastorkova@uluv.sk. Vstup je voľný.

Nestíhate seminár Tradičné inšpirácie v súčasnom dizajne, ale chceli by ste zažiť komentovanú prehliadku s autorkou výstavy? Tak máme pre vás možnosť vypočuť si ju na finisáži o 15.00.

Považské múzeum prezentuje v Sobášnom paláci v Bytči výstavu Remeslo má modré dno. Je to jedna z najúspešnejších výstav Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorá sa venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 21. storočia. Okrem pestrej škály modrotlačovej  tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci majú možnosť  vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve  z vybraných slovenských regiónov. Súčasťou výstavy sú aj súčasné moderné látky modrotlačiarov Petra Trnku a Mateja Rabadu a taktiež tvorba módnych dizajnérok Jany Gavalcovej a Mišeny Juhász. Návštevníci si budú môcť odniesť nielen estetický zážitok z výstavy, ale i hodnotný suvenír vo forme módnych doplnkov,  šperkov, brošní či keramických výrobkov  navrhnutých  špeciálne k výstave.

Začiatok o 15.00, vstup voľný.

Scroll to Top