Hľadanie svetla

Na hrade Strečno bude vo štvrtok 18. augusta otvorená výstava Hľadanie svetla mladej umelkyne Andrei Hellovej. Autorka sa venuje portrétnej tvorbe, maľbe zátiší, krajinomaľbe i tvorbe voľných kópií starých majstrov. Z neveľkých kresieb, akvarelov, pastelov a malieb prešla odvážne k omnoho väčším a náročnejším kompozíciám. Pomocou premyslenej reči symbolov a kultivovanej farebnosti sa zaoberá najmä vzájomnými medziľudskými vzťahmi a človekom, ako súčasťou harmónie s prírodou. „Priestor severného paláca je ako stvorený na krátkodobé výstavy a radi v ňom predstavujeme rôznych umelcov. Veľmi nás teší, že môžeme ukázať tvorbu začínajúcej výtvarníčky a naštartovať tak jej kariéru,“ približuje organizátorka výstavy Petronela Vlhová z Považského múzea.

Hoci výstava Hľadanie svetla je prvou samostatnou prezentáciou autorky, nedá sa jej uprieť originalita a profesionálna vyzretosť. „Niekde v hĺbke nášho podvedomia cítime akúsi magickú príťažlivosť a pozitívnu energiu vyžarujúcu z jej obrazov. Akoby sme túžili stať sa ich súčasťou. V Andreiných maľbách pritom nie je nič neúprimné, predstierané, vtieravé, o to menej naivné… Je naopak až príliš skutočná a vo svojich názoroch na život presvedčivá. Akoby maľby vytreskli rovno a spontánne z jej čistého vnútra, bez zbytočných príkras a pátosu. Často drsný, na oko surový rukopis kontrastuje s poetikou a meditatívnou hĺbkou jej kompozícií. Do svojich obrazov skutočne vkladá krehkosť ženského elementu. Je expresívna realistka, ktorá sa nebojí snívať s otvorenými očami ako urobiť svet krajším. Pokúša sa nám ukázať pravé hodnoty, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze,“ vysvetľuje kurátor výstavy akademický maliar Stanislav Lajda.

Vernisáž výstavy bude 18. augusta o 18.00 v priestoroch severného paláca hradu. Jej súčasťou bude hudobné Duo J&J. Na flaute sa predstaví Jana Hellová a na gitare Jaroslav Hell. Výstava Hľadanie svetla, ktorá vznikla v spolupráci s Krajským kultúrnym strediskom, bude pre verejnosť prístupná do 15. októbra 2022.

Scroll to Top