Sen a hra

Považské múzeum sprístupní v piatok 8. júla originálnu výstavu Sen a hra, ktorá predstaví výber z dlhoročnej tvorby bábkarky a drotárky Martiny Piatkovej.  Okrem diel z drôtu návštevníci uvidia aj autorkine vtipne a snovo poňaté voľné kresby s rozprávkovými postavičkami, návrhy na ilustrácie a bábky z divadelného predstavenia Peter Pan.

„Hravosť a rozprávkový charakter imaginácie sú autorke nanajvýš blízke. Popri bravúrnej, spontánnej kresbe drôtom, ktorou sa vyznačujú najmä jej drôtené reliéfy, si Martina Piatková vytvorila aj vlastnú techniku vypletania, aplikovanú zväčša na samostatné figurálne objekty. Jej východiskom sú rôzne hrubé zväzky včelárskych alebo hliníkových drôtov stočených do tvaru jednoduchého kvetu s veľkými lupeňmi. Od tohto esteticky efektného konštrukčného prvku je následný výplet tvorený jednotlivými prútmi zväzku, prevažne technikou šitej čipky,“ približuje kurátor výstavy – historik umenia Považského múzea Zdeněk Hogh.

V autorkinej tvorbe však nájdeme nielen drôtené diela. Do jej tvorivého portfóĺia patria aj profesionálne návrhy scén a bábok pre divadelné predstavenie Peter Pan v divadle Bajka v Českom Těšíne, z ktorých niektoré nájdu záujemcovia aj na samotnej výstave. Výstava Sen a hra sa nachádza v Drotárskom pavilóne a pre verejnosť bude prístupná do 31. augusta 2022.

Scroll to Top