Múzeum počasia

Počuli ste už o Múzeu počasia? Nový výstavný projekt, ktorý organizuje Považské múzeum v spolupráci základnými umeleckými školami zo Žiliny, Martina, Sučian a Čadce rozhodne prekvapí. Priestor vonkajšej terasy Budatínskeho hradu zaplnia od 19. 6. do 16. 9. diela žiakov, ktoré okrem témy počasia spĺňajú aj podmienku trvácnosti a odolnosti. Na výstave budú zastúpené objekty z rôznych materiálov, ale aj maľby a popri žiakoch sa na nej autorsky podieľali i pedagógovia.

Spojenie múzea a počasia nemusí byť až také nesúrodé, akoby sa možno mohlo na prvý pohľad zdať. Počasie svojou fyzickou neskladnosťou umožňuje úsmevné zamyslenie sa nad múzeom budúcnosti aj nad súčasnými depozitármi zaťaženými ťarchou množstva zozbieraných artefaktov z minulosti. Múzeum nám pripomína dejinné udalosti a počasie zas, ako rýchlo sa môže zmeniť to, čo bolo stáročia rovnaké. „Určite by bolo zaujímavé zistiť, aké bolo v minulosti počasie, že dážď v Amazónii môže byť trochu iný ako u nás, že nebo nad morom je iné ako nad súšou, o oblakoch ani nehovoriac. A podobne je to aj so svetovými stranami. Aký je sneh na severe, východe, západe a aký na juhu? A sneží tam vôbec? Toto všetko a ešte mnoho iného by sa do takého múzea počasia iste zmestilo aj hodilo. To naše však napokon nemusí uspokojiť vedecké typy ani príliš zvedavých turistov. Zozbierané artefakty sú predovšetkým o emóciách, prežívaní rôzneho počasia, o detskej aj dospeláckej fantázii. Nakoniec nám z toho vyšla Galéria počasia. Že aký je v tom rozdiel? Na to si snáď odpoviete sami, keď si prezriete expozíciu hradu a našu výstavu,“ uviedol historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

Kurátormi výstavy Múzeum počasia sú zamestnanci Považského múzea Mgr. Tatiana Kubáňová a Mgr. Zdeno Hogh. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 18. 6. 2024 o 16.00 na terase Budatínskeho hradu. Výstava bude prístupná v čase otváracích hodín Budatínskeho hradu.

 

Plagát v plnej veľkosti TU
Scroll to Top