Originálna výstava predstavuje výtvarné práce s prvkami trash artu inšpirované témou 30. ročníka Stretnutia drotárskych majstrov, ktoré sa konalo v septembri 2024 na Budatínskom hrade. Stretnutie drotárov v Považskom múzeu je najstarším a zároveň najdlhšie trvajúcim pravidelným podujatím svojho druhu orientovaným na nositeľov tohto nevšedného remesla vôbec a má medzinárodný charakter.
Vrcholom programu je tematický drotársky workshop pre prihlásených remeselníkov a výtvarníkov prístupný širokej verejnosti. Prostredníctvom vopred zadaných úloh pomáha rozvíjať staré pracovné postupy, hľadať možnosti ich uplatnenia v modernej umeleckoremeselnej a výtvarnej tvorbe, a tak významnou mierou prispieva k udržateľnosti drotárskych zručností v populácii.
„Workshop aktuálneho jubilejného ročníka bol venovaný voľnej tvorbe drôtených výtvarných objektov s prvkami trash artu. Mal pripomenúť globálne problémy súvisiace s neustálym rastom produkcie odpadu a upozorniť na potrebu vyššej environmentálnej zodpovednosti ľudstva. Zároveň ideovo nadviazal na filozofiu drotárstva, pôvodne opravárenskej živnosti, ktorej podstatou bola recyklácia predmetov každodennej potreby a veľmi efektívne využívanie základného materiálu,“ približuje kurátorka výstavy, historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová a dopĺňa: „Tradičná práca s drôtom teda aj dnes slúži ako príklad takmer bezodpadovej tvorivej činnosti. Môže tak byť jednou z možností ako dať veciam druhú šancu a zmysluplne využiť aj zdanlivé zbytočnosti na artefakty, ktoré potešia alebo skrášlia a zušľachtia náš životný priestor.“
Workshopu sa aktívne zúčastnilo 39 majstrov zo Slovenska a Českej republiky. Téma však oslovila aj ďalších, ktorí z rôznych dôvodov neboli na podujatí prítomní. Do projektu sa teda zapojili dodatočne a ponúkli nielen svoje najnovšie diela, ale aj niektoré staršie práce korešpondujúce s myšlienkou tvorivej dielne. Pre ich nápadité stvárnenie boli zaradené do prezentácie.
Výstava bude v priestoroch Drotárskeho pavilónu prístupná do konca februára.