Matilda Čechová sa symbolicky vracia do Čičmian

Prvá dáma na Slovensku, ktorá sa začala venovať grafike, bola čičmianska rodáčka Matilda Čechová, ktorej rôznorodú tvorbu predstavuje výstava v Radenovom dome v Čičmanoch  pod názvom Rukávce, záponky, rubáče…

Matilda Čechová bola nadaná v mnohých oblastiach. V rokoch 1933 až 1955 pôsobila ako pedagogička v Bratislave. Potom až do svojej smrti  vynikala ako výtvarníčka v slobodnom povolaní v kresbe, maľbe a textile. Inšpiráciu čerpala aj z kultúry svojej rodnej obce. Čičmianske ornamentálne prvky uplatnila najmä v drevorezoch, krajinomaľbe a žánrovej maľbe,“ povedala Katarína Kozáková, etnologička Považského múzea a autorka výstavy. K olejomaľbám inšpirovaným rodiskom patrí grafický cyklus Čičmianske Madony, ktorý je aj na výstave. Na výstave je zároveň prezentovaná najmä jej rozsiahla zbierka ľudového textilu, ktorá je umiestnená od konca 60-tych rokov v etnologickom  fonde Považského múzea v Žiline.Patria sem odevné súčasti rovnako ako samostatné výšivkové kusy, ktoré zdobili odev. Všetky zbierky pochádzajú z Čičmian. Medzi odevnými súčasťami sú zastúpené takmer všetky časti mužského i ženského odevu. Prevažujú však vyšívané kusy a bohato zdobené ženské odevné súčasti, ako sú rukávce, zástery a podviky. Zbierky pochádzajú z konca 19. storočia a prvej polovice 20. storočia. Niektoré z prelamovaných vložiek záster sú ešte staršie, prešité do nových záster. V zbierke sú zastúpené všetky vyšívacie techniky používané na výzdobu čičmianskeho odevu od krížikovej a stonkovej výšivky, ktorá tvorí samostatné vzory, výšivky cez riasy a mriežky, až po náročnú prelamovanú výšivku doplnenú plochým stehom. Celá zbierka dokumentuje bohatosť ornamentiky a škálu vzorov využívaných čičmianskymi vyšívačkami, “ dodala Katarína Kozáková.

Matilda Čechová sa popri svojej umeleckej tvorbe sústavne venovala zberateľskej činnosti v oblasti ľudového umenia. Jej zbierky sa okrem zbierkového fondu Považského múzea v Žiline nachádzajú aj Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Spoluúčinkovala aj pri zakladaní Stálej expozície ľudového umenia Oravskej galérie na Slanickom ostrove, kde je vystavená zbierka jej ľudových plastík.

Výstava z tvorby Matildy Čechovej Rukávce, záponky, rubáče… je dlhodobo sprístupnená v Radenovom dome až do januára 2014. Organizátorom je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top