Hrad Strečno
a Paseka

Hrad Strečno je konzervovaná ruina stredovekého hradu nachádzajúca sa nad historickou hlavnou cestou medzi Žilinou a Vrútkami.

V podhradí bola vybudovaná v roku 2013 bezplatne prístupná oddychová zóna so stredovekou dedinou Pasekou. Prístup do hradu je umožnený formou organizovanej prehliadky so sprievodcom. Okrem prehliadky objektu sú sprístupnené historické expozície, výstavná miestnosť a kaplnka. Vo vybraných dňoch sa na hrade uskutočňujú podujatia, ktoré sú uvedené na hlavnej stránke.

Čo uvidíte

Stredoveká dedina Paseka

Stredoveká dedina Paseka vyrástla v roku 2013 v podhradí hradu Strečno. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a tŕstie. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť – ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Pri projekte sa nezabudlo ani na najdôležitejších návštevníkov – deti. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom. Výstavba stredovekej dediny sa realizovala ako projekt „Oddychová zóna pod hradom Strečno“.

Hrad

Hrad z prelomu 13. a 14. storočia je prístupný verejnosti ako konzervovaná ruina. Vznikol pôvodne ako strážny objekt pri ceste do Turca, kde sa vyberalo mýto. Postupne narástol do rozmerov 165 x 61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, 4 brány urobili z neho najlepšie opevnený hrad na hornom Považí. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je sprístupnený od roku 1995.

 

Expozícia Odkrytá minulosť
V priestore hradu – v južnej bráne a južnom paláci je v troch miestnostiach nainštalovaná expozícia, ktorá prezentuje prehistóriu a históriu hradu Strečno a okolitého regiónu. Pozostáva z archeologickej časti, historickej časti a hradnej kuchyne.

Stála výstava Žofia Bosniaková
Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, je bezpochyby Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. V krypte hradu Strečno je umiestnená figurína Žofie po smrti, ktorá tvorí súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke.

Interaktívna expozícia Osobnosti a vojenské dejiny hradu Strečno                                                                                                                                                                    Interaktívna expozícia je venovaná majiteľom a správcom hradu a jeho vojenským dejinám. Návštevníkov privíta Žofia Bosniaková, ktorá prostredníctvom videopríbehu porozpráva o živote a osudoch majiteľov hradu. Súčasťou expozície je aj tieňohra, selfie wall či infokiosk s dotykovou encyklopédiou.

Otváracie hodiny

Hrad Strečno

Pondelok9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Utorok9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Streda9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Štvrtok9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Piatok9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Sobota9.00 – 17.00  (posledný vstup)
Nedeľa9.00 – 17.00  (posledný vstup)

Stredoveká dedina Paseka

Pondelok8.45 – 17.45
Utorok8.45 – 17.45
Streda8.45 – 17.45
Štvrtok8.45 – 17.45
Piatok8.45 – 17.45
Sobota8.45 – 17.45
Nedeľa8.45 – 17.45

Vstupné

Základné7 € / os. 
Zľavnené3,50 € / os.dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC
Rodinné17,50 €2 dospelí a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo
Regionálna zľava0,50 € / os.skupinový zájazd materskej školy zo žilinského regiónu

Ďalšie zľavy a príplatky

Bezplatnedeti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu,  držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb1 osoba zadarmo 
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb2 osoby zadarmo 
Výklad v cudzom jazykupríplatok 15 € / skupinavýklad musí byť vopred objednaný
Vstupné mimo otváracích hodínpríplatok 100 %vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb
Fotenie svadobčanov v interiéri50 €Po dohode – 041/569 74 00. V prípade, že účastníci objednaného fotografovania meškajú viac ako 15 minút, vstup v rezervovanom termíne nebude umožnený.

Iné zľavy neuznávame. Zľavy nie je možné kombinovať.

Neprehliadnite

  • V pokladni je možné platiť kartou.
  • Prehliadka hradu prebieha s lektorom a trvá cca 1 hodinu, individuálny vstup je možný iba do okolia hradu za poplatok 1 €.
  • Maximálny počet návštevníkov v jednej skupine je 50.
  • Návštevníci sú povinní riadiť sa Návštevným poriadkom.  
  • Do hradu nie je možné vstúpiť so psom a inými zvieratami.
  • Možnosť rezervácie pre skupiny väčšie ako 15 osôb.
  • V prípade, že objednaná skupina mešká viac ako 15 minút, prehliadka nebude v rezervovanom termíne umožnená.
  • Toalety pre verejnosť sa nenachádzajú priamo v hrade, ale v oddychovej zóne Paseka, pod hradom.

Považské múzeum nie je povinné sprístupniť svoje expozície každú prvú stredu v mesiaci návštevníkom zadarmo, pretože zriaďovateľom Považského múzea je Žilinský samosprávny kraj a nie Ministerstvo kultúry SR.

Boli ste tu už? Ako sa vám páčilo?

História

Už takmer 700 rokov sa nad obcou Strečno a riekou Váh ako demonštrácia moci a ochrany týči stredoveký hrad. Vďaka archeologickým nálezom môžeme s istotou povedať, že hradné bralo bolo osídlené už v praveku – v dobe železnej a aj neskôr, v dobe slovanskej, kedy tu stála pravdepodobne najstaršia drevená pevnosť. Stredoveký kamenný hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Ako kráľovský hrad a neskôr ako majetok šľachty existoval až do konca 17. storočia, kedy ho kráľ Leopold I. rozkázal zbúrať.

Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov, z ktorých treba spomenúť aspoň Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov.

Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri ceste do Turca, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto a postupne narástol do rozmerov 165 x 61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, 4 brány – urobili z neho najlepšie opevnený hrad na hornom Považí.

Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, je bezpochyby Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. To je jeden z hlavných dôvodov prebiehajúceho procesu jej blahorečenia. Jej telo bolo do roku 2009 uložené v kostole v blízkej obci Teplička nad Váhom. V krypte hradu Strečno je od roku 2007 umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie, ktorá tvorí súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke.

V roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je sprístupnený od roku 1995.

Kontakt

Adresa:
Hrad Strečno, Hradná 1, 013 24 Strečno

Telefón:
+421 41 569 74 00

Email:

Scroll to Top