Hrad Strečno
a Paseka

Hrad Strečno je konzervovaná ruina stredovekého hradu nachádzajúca sa nad historickou hlavnou cestou medzi Žilinou a Vrútkami.

V podhradí bola vybudovaná v roku 2013 bezplatne prístupná oddychová zóna so stredovekou dedinou Pasekou. Prístup do hradu je umožnený formou organizovanej prehliadky so sprievodcom. Okrem prehliadky objektu sú sprístupnené historické expozície, výstavná miestnosť a kaplnka. Vo vybraných dňoch sa na hrade uskutočňujú podujatia, ktoré sú uvedené na hlavnej stránke.

Čo uvidíte

Stredoveká dedina Paseka

Stredoveká dedina Paseka vyrástla v roku 2013 v podhradí hradu Strečno. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a tŕstie. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť – ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Pri projekte sa nezabudlo ani na najmenších návštevníkov. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom. Výstavba stredovekej dediny sa realizovala ako projekt „Oddychová zóna pod hradom Strečno“.

Hrad

Hrad z prelomu 13. a 14. storočia je prístupný verejnosti ako konzervovaná ruina. Vznikol pôvodne ako strážny objekt pri ceste do Turca, kde sa vyberalo mýto. Postupne narástol do rozmerov 165 x 61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, 4 brány urobili z neho najlepšie opevnený hrad na hornom Považí. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je od roku 1995 sprístupnený pre verejnosť.

Expozícia Odkrytá minulosť
V priestore hradu – v južnej bráne a južnom paláci je v troch miestnostiach nainštalovaná expozícia, ktorá prezentuje prehistóriu a históriu hradu Strečno a okolitého regiónu. Pozostáva z archeologickej časti, historickej časti a hradnej kuchyne.

Stála výstava Žofia Bosniaková
Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, je bezpochyby Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. V krypte hradu Strečno je umiestnená figurína Žofie po smrti, ktorá tvorí súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke.

Interaktívna expozícia Osobnosti a vojenské dejiny hradu Strečno                                                                                                                                                                    Interaktívna expozícia je venovaná majiteľom a správcom hradu a jeho vojenským dejinám. Návštevníkov privíta Žofia Bosniaková, ktorá prostredníctvom videopríbehu porozpráva o živote a osudoch majiteľov hradu. Súčasťou expozície je aj tieňohra, selfie wall či infokiosk s dotykovou encyklopédiou.

Otváracie hodiny

Hrad Strečno

Pondelokzatvorené
Utorokzatvorené
Stredazatvorené
Štvrtokzatvorené
Piatokzatvorené
Sobotazatvorené
Nedeľazatvorené

Stredoveká dedina Paseka

Pondelokzatvorené
Utorokzatvorené
Stredazatvorené
Štvrtokzatvorené
Piatokzatvorené
Sobotazatvorené
Nedeľazatvorené

Vstupné

Základné7 € / os. 
Zľavnené3,50 € / os.dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC
Rodinné17,50 €2 dospelí a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo
Regionálna zľava0,50 € / os.skupinový zájazd materskej školy zo žilinského regiónu

Ďalšie zľavy a príplatky

Bezplatnedeti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu,  držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb1 osoba zadarmo 
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb2 osoby zadarmo 
Výklad v cudzom jazykupríplatok 15 € / skupinavýklad musí byť vopred objednaný
Vstupné mimo otváracích hodínpríplatok 100 %vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb
Fotenie svadobčanov v interiéri50 €Po dohode – 041/569 74 00. V prípade, že účastníci objednaného fotografovania meškajú viac ako 15 minút, vstup v rezervovanom termíne nebude umožnený.

Iné zľavy neuznávame. Zľavy nie je možné kombinovať.

Neprehliadnite

  • V pokladni je možné platiť kartou.
  • Prehliadka hradu prebieha s lektorom a trvá cca 1 hodinu, individuálny vstup je možný iba do okolia hradu za poplatok 1 €.
  • Maximálny počet návštevníkov v jednej skupine je 50.
  • Návštevníci sú povinní riadiť sa Návštevným poriadkom.  
  • Do hradu nie je možné vstúpiť so psom a inými zvieratami.
  • Možnosť rezervácie pre skupiny väčšie ako 15 osôb.
  • V prípade, že objednaná skupina mešká viac ako 15 minút, prehliadka nebude v rezervovanom termíne umožnená.
  • Toalety pre verejnosť sa nenachádzajú priamo v hrade, ale v oddychovej zóne Paseka pod hradom.

Považské múzeum nie je povinné sprístupniť svoje expozície každú prvú stredu v mesiaci návštevníkom zadarmo, pretože zriaďovateľom Považského múzea je Žilinský samosprávny kraj a nie Ministerstvo kultúry SR.

Boli ste tu už? Ako sa vám páčilo?

História

Už takmer 700 rokov sa nad obcou Strečno a riekou Váh ako demonštrácia moci a ochrany týči stredoveký hrad. Vďaka archeologickým nálezom môžeme s istotou povedať, že hradné bralo bolo osídlené už v praveku – v dobe železnej a aj neskôr, v dobe slovanskej, kedy tu stála pravdepodobne najstaršia drevená pevnosť. Stredoveký kamenný hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Ako kráľovský hrad a neskôr ako majetok šľachty existoval až do konca 17. storočia, kedy ho cisár Leopold I. rozkázal zbúrať.

Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri ceste do Turca, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto a postupne narástol do rozmerov 165 x 61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, 4 brány – urobili z neho najlepšie opevnený hrad na hornom Považí.

Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov, z ktorých môžeme spomenúť Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov. Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, je bezpochyby Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. Jej telo bolo do roku 2009 uložené v kostole v blízkej obci Teplička nad Váhom. V krypte hradu Strečno je od roku 2007 umiestnená replika jej tela ako súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke.

V roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je sprístupnený od roku 1995.

Kontakt

Adresa:
Hrad Strečno, Hradná 1, 013 24 Strečno

Telefón:
+421 41 569 74 00

Email:

Scroll to Top