Sobášny palác v Bytči

Sobášny palác v Bytči patrí medzi najvýznamnejšie renesančné stavby na našom území.

Je architektonickým unikátom, ktorého charakter a využitie je dokladom vysokej kultúrnej úrovne a súčasne odzrkadlením vysokého spoločenského postavenia rodiny Turzovcov, predovšetkým Juraja Turza, ktorý ho nechal postaviť v roku 1601 pre svoje dcéry.

Čo uvidíte

Budova paláca

Sobášny palác dal postaviť uhorský palatín Juraj Turzo  pre slávnostné rodinné udalosti a predovšetkým pre svadobné hostiny svojich dcér. Dnes je palác po rekonštrukcii a opätovne je možné vidieť prácu renesančných majstrov.

Expozícia UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek

Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

Otváracie hodiny

Pondelokzatvorené
Utorok9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)
Streda9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)
Štvrtok9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)
Piatok9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)
Sobota9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)
Nedeľa9.00 – 11.30 (posledný vstup),
12.30 – 16.00 (posledný vstup)

Vstupné

Základné5 € / os. 
Zľavnené3 € / os.dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC 
Rodinné13 €2 dospelí a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo
Bezplatnédeti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S
Regionálna zľava
1 € / os.skupinový zájazd materskej školy z regiónu
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb1 osoba zadarmo 
Pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb2 osoby zadarmo 
Výklad v cudzom jazykupríplatok 15 € / skupinavýklad musí byť vopred objednaný
Vstupné mimo otváracích hodínpríplatok 100 %vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb
Fotenie svadobčanov v interiéri50 €po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27

Iné zľavy neuznávame. Zľavy nie je možné kombinovať.

Neprehliadnite

Prehliadka trvá cca 30 min. 
Návštevníci sú povinní riadiť sa Návštevným poriadkom
Uprednostňujeme vopred ohlásené návštevy. 

Považské múzeum nie je povinné sprístupniť svoje expozície každú prvú stredu v mesiaci návštevníkom zadarmo, pretože zriaďovateľom Považského múzea je Žilinský samosprávny kraj a nie Ministerstvo kultúry SR.

Boli ste tu už? Ako sa vám páčilo?

História Sobášneho paláca

Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Samotný areál pozostáva z renesančného kaštieľa so štvorcovým pôdorysom (od roku 1970 národná kultúrna pamiatka), Sobášneho paláca, pôvodne staršej budovy prestavanej v klasicistickom štýle a vstupnej budovy z konca 19. storočia.

Niekoľko slov o kaštieli: pôvodne tu bol menší hrad (obytná veža s dvorcom) postavený v 13. storočí. Patril nitrianskemu biskupstvu. V roku 1563 sa zmocnil Bytčianskeho panstva spolu s hradom František Turzo, člen významnej podnikateľskej rodiny (podnikali v ťažbe a výrobe medi), ktorý dal vybudovať v rokoch 1571-1574 na mieste starého gotického hradu nový kaštieľ – opevnený areál s viacerými funkčnými stavbami. Stavbou renesančného kaštieľa poveril František Turzo talianskeho majstra Jána Kiliána de Siroth z Milána. V otcovej činnosti pokračoval syn Juraj, ktorý za aktívnu účasť v boji proti Turkom získal popredné miesto na cisárskom dvore.

Ako uhorský palatín dal Juraj Turzo postaviť Sobášny palác pre slávnostné rodinné udalosti a predovšetkým pre svadobné hostiny svojich dcér. Palác pravdepodobne stavali talianski majstri, ktorí pracovali aj na bytčianskom zámku, a bol dokončený v roku 1601, ako o tom vypovedá nápis nad hlavným portálom. Palác, jednoposchodová budova obdĺžnikového pôdorysu, je svojím spôsobom unikátna stavba, pretože podobne veľký priestor sa v danej dobe na území Slovenska nevyskytoval. Fasády sú bohato zdobené sgrafitovou ornamentikou s figurálnymi a rastlinnými motívmi okolo kamenných okien a portálu. Nad hlavným portálom je nápis, ktorý vo voľnom preklade hovorí, že: „Juraj Turzo dal tento palác postaviť z otcovskej lásky pre svadobnú slávnosť svojich milých dcér roku 1601.“ Nad nápisovou doskou vstupného portálu sú erby Juraja Turza (dvojhlavý čierny orol s rozprestretými krídlami) a jeho druhej manželky Alžbety Coborovej.

Budova Sobášneho paláca je jednoposchodová s obdĺžnikovým pôdorysom. Na prízemí bola zriadená rozsiahla vstupná hala zaklenutá šiestimi krížovými klenbami na dva stredné, nosné stĺpy a po bokoch boli hospodárske miestnosti: kuchyňa s potrebným skladmi, pracovňami a nástupom na monumentálne dvojramenné schodište do poschodia. Pod ním viedli schody do pivnice. Celé poschodie zaujímala slávnostná sála, ktorá má rozmery 34,5 x 12,5 metra.

Do dejín kaštieľa sa v období renesancie zapísal aj ďalší taliansky majster Andrej Pocabello, ktorý opravil kaštieľ a Sobášny palác po ničivom vpáde hajdúskych vojsk 1605-1612. Pôvodné rozdelenie a určenie paláca však slúžilo iba za života Juraja Turza a jeho syna Imricha.

Po vymretí Turzovcov, ktorí v Bytči zriadili knižnicu, ktorá mala v roku 1610 viac ako 800 zväzkov kníh a mali tu aj klenotnicu so zbierkou vzácnych gobelínov, sa zmenili aj osudy bytčianskeho kaštieľa. Ten sa dostal v roku 1624 do rúk Esterháziovcov, ktorí vlastnili Bytču až do polovice 19. storočia. Za Esterháziovcov v roku 1647 palác vyhorel, bol opravený, ale využíval sa skôr na hospodárske účely, iba ako sklady, dreváreň a sýpka. V roku 1862 Esterháziovci kaštieľ aj s panstvom prenajali veľkopodnikateľovi s drevom Leopoldovi Popperovi, ktorý ho potom v roku 1868 odkúpil. Rodina Popperovcov uskutočnila nevhodné úpravy; vlastný kaštieľ prebudovala na byty, budovu Sobášneho paláca, devastovanú požiarom v roku 1856, vnútri celkom prestavali a roku 1886 adaptovali na administratívnu budovu okresného súdu. S realizáciou pamiatkovej obnovy sa začalo po roku 1960. V súčasnej dobe je v objekte kaštieľa umiestnený Štátny oblastný archív.

Sobášny palác pred obnovou

Sobášny palác pred rekonštrukciou

Zaujímavosti: V kaštieli sa od roku 1708 zdržiaval ako člen cisárskej posádky aj Juraj Jánošík. Keď v roku 1710 zajali a uväznili na Bytčianskom zámku zbojníckeho kapitána Tomáša Uhorčíka, zoznámili sa a časom sa spriatelili. V októbri 1710 Jánošík pomohol Uhorčíkovi pri úteku zo zámockého väzenia. Juraja Jánošíka na žiadosť otca v novembri 1710 prepustili z cisárskych služieb. Uhorčík ho potom nahovoril, aby sa dal k zbojníkom. Koncom zimy 1712 legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka zajali a v marci 1713 v Liptovskom Mikuláši popravili. Mal vtedy 25 rokov.

Kontakt

Adresa:
Sobášny palác v Bytči, Zámocký areál, 014 01 Bytča

Telefón: +421 41 5523 027
 
 
Scroll to Top