Tak, ako každý rok, bude v piatok a v sobotu 21. a 22. septembra Považské múzeum v Žiline hostiť už po dvadsiaty siedmy raz umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech na podujatí Stretnutie drotárskych majstrov. Účastníci spoločnej tvorivej dielne predvedú svoju zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník na téme venovanej architektúre. „Podujatie odštartuje prvú etapu prípravy výstavného projektu, ktorým by sme chceli prestaviť Slovensko neobvyklým spôsobom cez historické pamiatky či zaujímavé moderné objekty zhotovené z drôtu, odkazujúce na históriu, kultúru i turistické zaujímavosti krajiny“, uviedla autorka a odborná garantka projektu historička Mgr. Katarína Hallonová. Keďže ide o mimoriadne technicky a výtvarne náročnú tému, na spracovanie ktorej je potrebný dlhší čas, ako umožňuje rámec podujatia, výsledky tvorivej dielne budú odprezentované ešte raz, koncom roka v priestoroch múzea. „Drotári sa v Budatínskom zámku stretávajú už od roku 1991. Sme hrdí na to, že nám po celé tie roky zachovali priazeň. Stretnutie drotárskych majstrov je podujatie, ktoré remeselníkov inšpiruje a posúva dopredu a nám múzejníkom pomáha udržiavať s nimi výbornú spoluprácu a úzke osobné kontakty. Tak vieme realizovať výnimočné projekty, akým je aj pripravovaná výstava. Spoločne tak úspešne reprezentujeme a propagujeme Slovensko i drotárstvo, ktoré bolo minulý rok zapísané do národného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva“, doplnil riaditeľ múzea Mgr. Michal Jurecký.
Sprievodnou aktivitou podujatia je výstava Drotárov rok. Predstavuje výber z tvorby deviatich českých remeselníkov z Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, ktorého čestným členom je aj Považské múzeum. „Výstavu sme pripravili pri príležitosti 100. výročia založenia Československa s úmyslom pripomenúť blízke vzájomné vzťahy oboch národov, k rozvoju ktorých nemalou mierou prispievali aj slovenskí drotári už od 19. storočia. Česká drotárska škola vyšla z našej národnej remeselnej tradície, avšak zhodnotila ju svojským spôsobom. Má tak svoje špecifická a je príkladnou ukážkou toho, aká obohacujúca môže byť kultúrna výmena v medzinárodnej oblasti“, dodala Katarína Hallonová. Pre návštevníkov podujatia je pripravená aj populárna škola drôtovania, kde si pod vedením skúseného lektora môžu prácu s drôtom prakticky vyskúšať a pokúsiť sa zhotoviť vlastný drotársky suvenír.
Stretnutie sa počas oboch dní koná v Budatínskom hrade od 10:00 do 16:00 hod. Ako hlavný partner projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Obrázky na plagáte: Zvonica v Starej Haliči autorky Heleny Suchej, Bratislavský hrad Márie a Miroslava Slížikovcov a Veterný mlyn z Kuželova od Magdy Rakytiakovej.