Veľká kniha o žene viery a lásky – to je podtitul knihy s názvom Žofia Bosniaková, ktorú pokrstili v sobotu 21. septembra popoludní v kaplnke hradu Strečno. Vydala ju Matica slovenská v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Považským múzeom v Žiline a Kysuckým múzeom v Čadci. Kniha je dielom kolektívu autorov a v trinástich kapitolách vykresľuje Žofiu ako ženu šľachetnú, cnostnú, zbožnú, inšpiratívnu, nezvyčajnú a nezabudnuteľnú. Čitatelia sa dozvedia viac o jej živote, rode, hrade Strečno, ale aj o jej osobe v literatúre a výtvarnom umení.
V apríli tohto roku sme si pripomenuli 410. výročie narodenia najznámejšej šľachtičnej z hradu Strečno a manželky Františka Vešeléniho. Jej telo sa našlo na hrade v roku 1689 skoro neporušené a bolo takmer 280 rokov vystavené v Loretánskej kaplnke Kostola sv. Martina v Tepličke nad Váhom. V roku 2009 ho duševne narušený muž zo Žiliny zapálil a zničil. Na hrade Strečno bola v kaplnke dlhé roky umiestnená napodobnenina jej mumifikovanej podoby z pálenej hliny, ktorú vytvoril konzervátor keramiky Michael Daskalakis. Po troch rokoch od ohavného činu bola na hrade slávnostne odhalená obnovená hrobka a hodnoverná napodobnenina Žofiinej telesnej schránky. Vytvoril ju akademický maliar Stanislav Lajda, ktorý je tiež autorom jej obrazu. Replika Žofie Bosniakovej je súčasťou stálej expozície na hrade a jej hrobka sa nachádza v kaplnke.
Knihu o svätici zo Strečna, ako ju obyvatelia nazývali, pokrstila typickými „bosniakmi“ predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký, riaditeľ Vydavateľstva Matice slovenskej Stanislav Muntág a riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada. Slávnostnú atmosféru umocnila hra na klavíri v podaní Martina Tomeka. Knihu Žofia Bosniaková si môžu záujemcovia kúpiť vo Vydavateľstve Matice slovenskej, v Považskom múzeu v Žiline a Kysuckom múzeu v Čadci.