Vezmi svoju tekvicu na rínok

rinok_QR kód a GPS_2014_webSériu podujatí aktuálnej sezóny v areáli Budatínskeho hradu uzatvorí v sobotu 25. októbra 2014 Budatínsky rínok. Považské múzeum v Žiline (PMZA) v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Žilina organizuje už jeho 4. ročník. Podujatie začne o 12.00 hodine a potrvá do 19.00. „Budatínsky rínok je tradičná akcia Považského múzea spojená s ukážkami remeselníckej výroby, bohatým sprievodným programom a gastronomickými špecialitami. Program je každoročne bohatý na hudbu, divadlo, remeselnícke ukážky, labužnícke špeciality z oblasti gastronómie a mnohých iných zaujímavostí,“ uviedol riaditeľ PMZA Ladislav Cimerák. Podtitulom aktuálneho ročníka je „vezmi svoju tekvicu na rínok“. Kto prinesie na podujatie Budatínsky rínok vyrezanú tekvicu (a nechá nám ju), bude zaradený do žrebovania o voľný vstup na podujatie na hrade Strečno Noc duchov, tekvíc a strašidiel (29. 10.).

Cieľom Budatínskeho rínku je priblížiť nielen odbornej, ale predovšetkým širokej laickej verejnosti remeslá, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou života slovenského ľudu, ako aj demonštrovať nielen samotné zvyky, ale aj oživiť historické a málo známe tradície. „Toto multižánrové podujatie je atraktívne, pretože približuje verejnosti rôzne historické, umelecké, záujmové a profesijné skupiny, ktoré predstavujú líniu historickej nostalgie,“ uviedla kultúrna manažérka PMZA Andrea Lukácsová. Podujatia sa zúčastní folklórny súbor zo Strumieńa (PL), Divadlo zo šuflíka, Všetečníci, Wagus, Whisky weekend, Rocksor, Baločkári, dychovkári, orientálne tanečnice, 4tuity. Remeselníci budú predvádzať drevené hračky, textilné, kožené a prútené výrobky, drotárske, keramické, medovnikárske či syrové produkty, atrakciou bude drevený kolotoč, dopravný vláčik či malá zvieracia farma.

Moderuje Ladislav Eliáš.

Vstupné na podujatie je pre dospelých 2 € a pre deti (od 6 do 15 rokov, študenti), dôchodcov a ŤZP je 1 €. Deti do 6 rokov bezplatne.

Občerstvenie na Budatínskom rínku zabezpečí Hotel GOLD Terchová.

 

logo gold

Expozícia vo veži Budatínskeho hradu je pre návštevníkov otvorená celoročne, okrem pondelkov. Vstupné na vežu (po zakúpení vstupného na rínok):

základné: 1 €
zľavnené (deti od 6 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP): 0,50 €
deti do 6 rokov: bezplatne

Vzhľadom na obmedzenú možnosť parkovania v blízkosti areálu Budatínskeho hradu, využite v deň Budatínskeho rínka pravidelné spoje MHD Žilina (autobusové linky č. 21, 22, 27, 29, 30).

PROGRAM:

Program na hlavnom pódiu:

12:00 folklórny súbor Strumieň z Poľska
12:30 orientálne tance
13:00 Mestská dychová hudba Fatranka
14:00 4tuity
15:00 Divadlo zo šuflíka (divadelná inscenácia Pinokio)
15:45 Baločkári – ľudová hudba z Čierneho Balogu
16:30 Wagus (scénka „Balada o víne a ženách“),
16:50 žrebovanie súťaže “vezmi svoju tekvicu na rínok”
17:00 Všetečníci (Na panské! Klobúkový)
17:40 Whiskey weekend
18:30 Rocksor

Areál Budatínskeho hradu:

– vyše 50 remeselníkov, umelcov
– Wagus – šermiarske scénické predstavenie
– dobový historický kolotoč
– maľovanie na tvár
– Budatínska farma – ovečky, poník, kozičky na nádvorí
– súťaže – vezmi svoju tekvicu na Budatínsky rínok
– tvorivé dielne pre deti

Program vo veži:
Husľové duo

 

Scroll to Top