Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Centrom voľného času Žilina v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Žilina sa rozhodlo tento rok oživiť tradíciu vynášania Moreny. Ide o jeden zo zachovaných zastaraných zvykov, ktorý sa koná na prelome zimy a jari. Podujatie sa v areáli Budatínskeho hradu uskutoční v sobotu 21. marca 2015 od 14.00 hod.
Zvyk vynášať Morenu predstavuje ľudskú túžbu po skočení zimy. „Pre toto podujatie sme si zvolili deň jarnej rovnodennosti, ktorý vychádza tento rok na sobotu. Hoci sa Morena vynášala aj na Smrtnú nedeľu, čo je podľa tradícií týždeň pred Kvetnou nedeľou. My sme sa však metaforicky zamerali na odchod zimy, pretože samotná symbolika vynášania Moreny podľa poverových predstáv, jej vynesenie a upálenie, vyjadruje zánik zimy a magické privolanie jari,“ povedala kultúrna manažérka Považského múzea v Žiline Andrea Lukácsová.
Podstatou jarnej obchôdzky vynášania Moreny bolo chodenie dievčat s Morenou po dedine za spevu obradových piesní. O tento tradičný akt sa postará Detský folklórny súbor (DFS) Cipovička z Centra voľného času (CVČ) Žilina. „Slamená figurína Moreny, alebo Morenára, ktorá je zhotovená z neživých predmetov, zodpovedala predstave o symbolickom boji jari so zimou. Ľudia už od pradávna kolektívnymi, jarnými obchôdzkami pálili Morenu, hádzali ju do vody, a tým zaháňali škodlivé sily, zimu a mor. Detský folklórny súbor Cipovička z CVČ Žilina sa venuje slovenským tradíciám, zvykom a obyčajom slovenského ľudu a predvedie zvyky vynášania Moreny z regiónu Dolných Kysúc,“ uviedla vedúca DFS Cipovička Janka Veselá.
Sprievodnými aktivitami v deň vynášania Moreny v Budatíne budú: workshop pre deti zameraný na výrobu Moreny, ochutnávka tradičnej pôstnej kuchyne, odborná prednáška etnologičky Považského múzea v Žiline Kataríny Zacharovej.