Hrad Strečno a Paseka sú opäť pre verejnosť otvorené

StrečnoHrad Strečno a stredoveká dedina Paseka sú po zimnej prestávke opäť pre verejnosť otvorené. Slávnostné otvorenie sezóny je naplánované na 1. mája 2015.

Návštevníkov aktuálne pri prehliadke hradu Strečno čaká výstava kuriozít Považského múzea v Žiline s názvom Túlame sa storočiami veselo i vážne. Ide o vtipnú prezentáciu múzea a jeho zbierkových predmetov. „Výstava je veselou prezentáciou, ktorá má uvoľniť atmosféru pri návšteve hradu, aby si človek trochu oddýchol od ťažkých kameňov a vážnych informácií z dejín. Je to akýsi aprílový príspevok, kedy chceme, aby úsmev alebo prekvapenie nás všetkých vytrhli zo zaužívaných stereotypov,“ povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák. „Výstava má vtipnou formou prezentovať predmety zo zbierok, ktoré nie sú celkom tradičné. Ide o zbierky záhadné, niektoré zaujímavé a iné úplne nepochopiteľné. Za určite zaujímavé a záhadné môžu byť považované zbierky z archeológie, napríklad hlinená tabuľka s dierkami, ktorej význam a určenie si netrúfnu zhodnotiť ani samotní archeológovia. Určite najmenším zbierkovým predmetom je himalájska blcha, ktorá má najvyšší podstavec, a najdlhšiu popisku,“ doplnil historik PMZA Michal Jurecký.

Celá výstava je vložená do akejsi časovej línie:

Pravek:

Za určite zaujímavé a záhadné môžu byť považované zbierky z archeológie, napríklad hlinená tabuľka s dierkami, ktorej význam a určenie si netrúfnu zhodnotiť ani samotní archeológovia. Pekným kúskom je aj hlinené vajíčko – hrkálka.

Etnografia a 19. storočie:

Príbeh Janka Hraška, sa odkrýva pri obrovskej lyžici a malom Jánošíkovi.

Príroda:

Raritou je 100-ročný brečtan z Budatínskeho parku. Určite najmenším zbierkovým predmetom je himalájska blcha, ktorá má najvyšší podstavec a najdlhšiu popisku.

20. storočie:

Vojny a zbrane sú priblížené detskými hračkami, ale aj serióznymi vojenskými dlahami z drôtu, ktorými fixovali vojakom počas vojny polámané končatiny.

Drôtené čižmy sú síce umeleckým prejavom drotárskeho remesla, avšak komickosť tkvie práve v tom, ak drôtené čižmy predstavujeme bez dodatku, že sa jedná o umelecké dielo.

50. roky:

Relikty komunizmu a stalinizmu sú tu preto, že dokumentujú nejakú dobu, ktorá kým neuplynie istý čas, bude za bežných okolností v našom múzeu bohužiaľ neprezentovateľná. Dôkazom absurdity tej doby je čestné občianstvo mesta Žilina pre Stalina, ktorý tu ani nikdy nebol. Dnes už je zo zoznamu čestných občanov vyradený.

Druhá polovica 20. storočia:

Odkrýva sa tu príbeh úteku občanov z ČSR v 60. rokoch prostredníctvom bizarnej inštalácie dermoplastických preparátov, ktoré sú zaiste výsledkom veselej povahy ich tvorcu.

Dnešná doba a jej porovnanie s minulosťou:

Sú to dve kalkulačky, kedy sa niečo z čistej mechaniky premenilo na digitálne zariadenie. Vývoj ide dopredu a s tým je potrebné rátať.

 

Návštevníci sa v deň slávnostného otvorenia (1. mája) dozvedia niečo nové zo života Žofie Bosniakovej, ochutnajú jedlo stredovekej kuchyne, vo folklórnom pásme si pozrú vystúpenie FS Góralicki, delostrelci im pripravia ukážku streľby z ľahkého poľného dela, v kaplnke bude minikoncert pre každú skupinu návštevníkov a možno sa návštevníci naučia aj lukostreľbe. „Na aktuálnu sezónu máme pripravené opäť zaujímavé i tradičné podujatia, ako napríklad Deň detí na hrade Strečno, Bonus pre Žofie a Františkov, Noc múzeí a galérií, Hradná škola, Hradné hry Žofie Bosniakovej, ale aj tri výstavy v cykle Umenie na hrade. Pokračovať budeme aj v obľúbených nočných prehliadkach. V auguste bude úžasný koncert Slovak Tango a La Femme,“ prezradila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Považské múzeum v Žiline je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Scroll to Top