Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo výstavu venovanú tvorbe súčasných výrobcov ľudových hudobných nástrojov v Žilinskom kraji. Autorom myšlienky, odborným garantom a zároveň spoluautorom výskumu a výstavy je známy pedagóg, hudobník a výrobca ľudových hudobných nástrojov PaedDr. Roman Bienik, PhD.
Súčasťou otvorenia výstavy bude neformálne stretnutie výrobcov ľudových hudobných nástrojov s poprednými etnomuzikológmi, kde si navzájom vymenia teoretické poznatky a skúsenosti v oblasti výroby ľudových hudobných nástrojov, ktoré začne 8. 9. 2015 o 14:00 hod.
Verejnosť môže výstavu navštíviť od 8. septembra do 29. novembra 2015.
O výstave:
Výstava „Ako znejú…“ je výsledkom výskumu zameraného na zmapovanie tvorby súčasných výrobcov ľudových hudobných nástrojov v Žilinskom kraji. Predstavuje 11 autorov z rôznych regiónov kraja a s rôznym zameraním práce. „Každému výrobcovi je venovaný 1 banner, ktorý prostredníctvom textu a fotografií poskytuje základné informácie o ich živote a práci. Návštevníci tu nájdu tiež zmienky a zaujímavosti o spôsobe výroby jednotlivých nástrojov či o použitých materiáloch.“ Výstava ďalej pozostáva z hudobných nástrojov, ktoré vyrobili a zapožičali samotní autori. „Zostavená je tak, aby záujemcom predstavila čo najširšiu škálu rozmanitých typov nástrojov z troch základných skupín – vzduchozvučných, strunozvučných a samoznejúcich. Návštevníci môžu na výstave vidieť početné píšťaly, fujary, pastierske rohy a trúby, detské zvukové hračky, tiež zvonce, gajdy, husle, biče a heligónku. Mnohé z nich oslovia najmä precíznou dekoratívnou výzdobou a dokonalým spracovaním.“ Povedala Katarína Kendrová, spoluautorka výstavy. Autorom myšlienky, odborným garantom a zároveň spoluautorom výskumu a výstavy je známy pedagóg, hudobník a výrobca ľudových hudobných nástrojov PaedDr. Roman Bienik, PhD.
Od 14:00 hod. bude prebiehať neformálny seminár formou diskusie medzi výrobcami ľudových nástrojov a poprednými etnomuzikológmi. Diskusie sa môžu zúčastniť aj akýkoľvek záujemcovia o túto oblasť kultúry (učitelia hudobnej výchovy, študenti, hudobní teoretici a podobne).
Na vernisáži, ktorá začne o 16:00 hod. sa predstavia ako interpreti samotní výrobcovia.
Výstava v Sobášnom paláci potrvá do 29. novembra 2015.
Vstup na výstavu a do Sobášneho paláca v Bytči je bezplatný.