Platan z Budatína môže byť stromom roka aj vaším pričinením

Platan javorolistý z Budatínskeho parku, ktorý je súčasťou areálu Budatínskeho hradu v Žiline, môže byť Stromom roka 2016 a reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Zahlasujte za strom č. 6 v ankete, ktorú vo štvrtok odštartovali na festivale Pohoda a trvá až do konca septembra 2016.

Platan javorolistý je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuca a Váh. Vo svojich 270 rokoch dosahuje obvod jeho kmeňa 603 cm a výšku 27 m. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní. Aj keď sú rovnako starí, každý z nich mal iný osud. Ten väčší z bratov je zdravý, mohutný a krásny a v živote mu išlo všetko ľahko. Druhý musel bojovať s chorobou, preto je nižší a slabší. Sú to však bratia, zostali vedno a pomáhajú si.

Budatínsky park založil vtedajší majiteľ hradu, gróf Ján Suňog v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska.

Cieľom ankety Strom roka 2016, ktorej štrnásty ročník organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Strom č.6 – Platan javorolistý (Platanus hispanica)

Budatín, okr. Žilina
lokalita: park pri Budatínskom hrade
vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

platan javorolisty_Budatin_zima platan javorolisty_Budatin_jesen platan javorolisty_Budatin_jar

 

 

dvaja bratia platan javorolisty_Budatin_zjari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top