Fašiangy v múzeu

Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo na koniec februára vo svojich expozíciách dve tradičné fašiangové podujatia. V rázovitej obci Čičmany v Rajeckej doline sa stále aktívne udržiava tradícia fašiangových pochôdzok, ktorou sa zachovávajú a udržiavajú zvyky našich predkov. Nebude tomu inak ani tento rok. Krojovaný sprievod obcou sa zastaví pri každom dome a „maškary“ spevom a tancom potešia každého obyvateľa či návštevníka, ktorý sa bude chcieť zabaviť. V Radenovom dome budú čakať pracovníci múzea, ktorí nielen počastujú fašiangovníkov, ale aj ochotne predstavia Turoňa. Ak ste ešte nevideli túto fašiangovú maskovanú postavu, takú typickú pre túto oblasť Slovenska, príďte v sobotu dopoludnia (pochôdzka začína o 11.30 hod.) do Čičmian!

PLAGÁT – FAŠIANGY V ČIČMANOCH

V nedeľu 26. februára sa aj návštevníci Budatínskeho hradu a parku budú môcť zabaviť pri tradičných fašiangových tancoch a spevoch z okolia Žiliny s folklórnymi súbormi, ktoré zachovávajú zvyky z Považského Chlmca a Štiavnika. Nebudú chýbať tradičné nápoje a jedlá ako medovina, fánky, šišky, chlieb s masťou a cibuľou. Fašiangová zábava spojená s ochutnávkami jedál bude na južnej terase Budatínskeho hradu v nedeľu od 13.00h a v programe sa predstavia folklórne súbory Oprášené krpce zo Žiliny a Štiavničan zo Štiavnika.

PLAGÁT – FAŠIANGY V BUDATÍNE

„Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti“ – neváhajte a zapojte sa s nami do víru fašiangového veselia. Je to jedinečná a milá príležitosť pripomenúť si tradičné zvyky našich predkov, ktoré tvorili neoddeliteľnú súčasť ich života v minulosti.

Fašiang vo Fačkove

 

POVESŤ O TUROŇOVI

Čičmianska povesť o Turoňovi pochádza z dôb tureckých nájazdov, kedy sa podarilo dedinčanom za pomoci masiek zhotovených z ovčej kože a zvoncov (pripomínajúcich tura – stadiaľ „Turoň”) zahnať poverčivých tureckých útočníkov a zabrániť tak vyrabovaniu a vypáleniu obce. Na základe povesti  vznikol fašiangový zvyk – „chodenie s Turoňom”.

Scroll to Top