Budatínsky platan navštívil svetoznámy lovec stromov

Najväčší platan z parku Budatínskeho hradu dnes navštívil „lovec stromov“ z Veľkej Británie, Rob McBride. Platan javorolistý je najkrajším slovenským stromom minulého roka a súťaží o titul Európsky strom roka 2017. Má 270 rokov, v obvode meria 603 cm a dorástol do výšky 27 m. Aktuálne má v súťaži viac ako 3000 hlasov. Finalistu Európskeho stromu roka 2017 podporíte svojím hlasom na stránke www.treeoftheyear.org.

Tree Hunter Rob McBride je fotograf, podporovateľ ankety strom roka a propagátor starých a významných stromov, nadšenec ochrany zelene. „Budatínsky platan je výnimočný svojím príbehom  i tým, že popri starostlivosti o pamiatku akou je Budatínsky hrad, sa pracovníci múzea príkladne starajú aj o nádherný park v anglickom štýle, v ktorom tento jedinečný strom vyrastá už takmer 300 rokov,“ uviedol Rob McBride. Preto vyzýva všetkých Slovákov, aby zahlasovali za svoj strom.

Platan z Budatína získal najvyšší  titul v minuloročnej ankete aj vďaka svojmu výnimočnému príbehu dvoch bratov, z ktorých jeden je silný a zdravý a druhý, menší je chorľavý a bútľavý. Tieto dva platany pripomínajú osudy ľudí, aj keď rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní. Zámocký park, v ktorom platan žije, bol založený za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745 a jeho hlavným záhradníkom bol Ján František Roder zo Sliezska.

Hlasovanie v ankete Európsky strom roka začalo 1. februára, potrvá len do konca mesiaca. Výsledky súťaže vyhlásia 21. marca 2017 v Bruseli, kde zároveň slávnostne ocenia víťaza.

FOTOGALÉRIA

Scroll to Top