Vzácne historické motocykle v múzeu dopravy

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach bolo otvorené v roku 2014 a pred niekoľkými týždňami sa podarilo úspešne rozšíriť jeho priestory. Postupne sa tak darí budovať túto expozíciu Považského múzea v Žiline a tým napĺňať cieľ vybudovať dopravné múzeum pre oblasť severozápadného Slovenska. Rozšírené múzeum je výsledkom spolupráce Považského múzea so Slovenským Ariel klubom so sídlom v Rudinke.

Staršia, železničná časť bola rozšírená o miestnosť s oznamovacou a zabezpečovacou technikou z obdobia socializmu. Lákadlom pre návštevníkov je však rozšírená expozícia cestnej dopravy zameraná na historické motocykle. Prezentované sú tu medzivojnové motocykle československých značiek Jawa, ČZ („čezeta“), ale aj povojnové ako Manet M 90, Jawa 250 „perák“, ČZ 125 skúter a ďalšie. “Málokto vie, že prvé porevolučné slovenské motocykle značky Penta sa vyrábali v 90. rokoch v Kysuckom Novom Meste. Skutočnú lahôdku však predstavujú motocykle značky Ariel z prelomu 20. a 30. rokov, ktorých estetika a účelnosť vzbudzuje obdiv i dnes. Aj s tými je možné stretnúť sa v múzeu,” povedal autor expozície, historik PMZA Peter Šimko. Expozícia cestnej dopravy v 20. storočí je vďaka spolupráci so SAD, a. s. Žilina doplnená jedinečnými historickými veľkorozmernými fotografiami autobusov z okolia Žiliny.

Okrem klasických prehliadok poskytujeme priestor pre triedne kolektívy, ktorým dokážeme pripraviť interaktívnu hodinu dejepisu a fyziky s praktickými ukážkami funkčných exponátov a tvorivými úlohami. Stačí sa objednať na pondelkové alebo piatkové dopoludnie. Ponuka platí počas celého školského roka.

Pre najmenších sme na sobotu 2. decembra pripravili jazdu historickým motorovým vláčikom „Hurvínkom“ zo Žiliny do Rajeckých Teplíc, kde bude deti čakať Mikuláš so svojimi pomocníkmi – anjelom a čertom a, samozrejme, pre poslušné deti bude pripravená sladká odmena.

FOTO: Jozef Feiler

Scroll to Top