Svetový deň cestovného ruchu

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu poskytuje návštevníkom 27. septembra 2018 Považské múzeum v Žiline jednotné vstupné 2 € do expozícií Budatínsky hrad a hrad Strečno, vstupné 1 € do objektov ľudovej architektúry v Čičmanoch, do expozície Jánošík a Terchová a Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Sobášny palác v Bytči je celoročne sprístupnený verejnosti zadarmo.

 

Svetový deň cestovného ruchu – O tomto dni rozhodli v roku 1997 organizácie: WHO, Svetová asociácia pre Parkinsonovu chorobu (WPDA), Európska asociácia pre Parkinsonovu chorobu (EPDA). Je stanovený na počesť narodenia londýnskeho lekára Dr. Jamesa Parkinsona v roku 1755. Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie sa vyskytujúce neurodegeneratívne ochorenie. Jej príčinou je degenerácia alebo deštrukcia častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a kontrolu pohybov. Tento deň je určený na posilnenie povedomia o tejto chorobe, jej príčinách, prevencii, liečbe a načúvaniu potrebám ľudí s Parkinsonovou a ich rodín a k rozvoju projektov, výskumu a inovácií.

Deň železničiarov – 27. september je pre železničiarov výnimočný. V tento deň si pripomínajú svoj sviatok – Deň železničiarov. Tradícia osláv siaha do roku 1954, keď sa v Prahe konala prvá celoštátna konferencia železničiarov. Presný dátum sviatku železničiarov sa v priebehu nasledujúcich štyroch desaťročí menil, no oslavovalo sa v septembri. V roku 1993 padlo konečné rozhodnutie o konkrétnom dátume. Rozhodla septembrová tradícia a históriou ovplyvnený 27. septembrový deň, kedy sa v roku 1840 otvoril prvý úsek konskej železnice Bratislava – Svätý Jur. Táto konská železnica bola prvou verejnou železnicou nielen na území Slovenska, ale aj v bývalom Uhorsku.

ZDROJ: http://kalendar.azet.sk/medzinarodne/popis/2017-9-27/

 

 

 

Scroll to Top