Drotárstvo motívom poštovej známky Vianoce 2019

Slovenská pošta, a. s., vydala v novembri 2019 poštovú známku „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“, so špecifickým symbolom T2 50g. Označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku, položka L. 2. 01 Tarify SP, a. s. Poštová známka rozmerov 33,9 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila  technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Motívom poštovej známky je vešiak v tvare srdca vyrobený z drôtu zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline a inšpirovaný tradičnými vzormi ho vyrobil umelecký drotár Peter Hlavatovič. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 8. 11. 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je drotárske dielo „Jablko života“ od Ing. arch. Márie Krajčovej, vianočný stromček od tej istej autorky sa stal  motívom FDC pečiatky. FDC vytlačila technikou ofsetu BB PRINT, s.r.o. Autorom grafickej úpravy poštovej známky, FDC a autorom FDC pečiatky je akad. mal. Vladislav Rostoka. Na celinovej pohľadnici je motív anjela taktiež od Ing. arch. Márie Krajčovej.

Drotársky motív bol použitý aj na poštovej známke „Veľká noc 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“. Išlo o vtáčika, ktorého zhotovila umelecká drotárka a šperkárka Lucia Čertíková. Autorkou veľkonočných vajíčok zobrazených na celinovej pohľadnici je umelecká drotárka Ľubica Kullová. Všetci drotári, ktorých diela boli motívom na poštových známkach v roku 2019 sú spolupracovníkmi Považského múzea v Žiline. Navyše, známky boli symbolicky vydané v roku, keď drotárstvo čaká na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bolo zapísané v roku 2017.

 Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie. V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok. Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab.“ priblížila historička drotárstva Katarína Hallonová z Považského múzea v Žiline. Dnes patria výrobky z drôtu k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúci z národných prvkov.

Scroll to Top