Krajina plná ticha a pokoja

V Sobášnom paláci v Bytči bude 15. novembra sprístupnená nová výstava obrazov, vďaka ktorej sa budú návštevníci v renesančnej sále cítiť ako v krajine plnej ticha a pokoja. Práve taký poetický názov zvolili autori – výtvarníci Petronela Vlhová a Vladimír Mičienka. Vo svojej tvorbe upúšťajú od realistického zobrazenia krajiny a vytvárajú krajinu plnú fantázie, mystickú, priam rozprávkovú.

Petronela Vlhová je sklárska výtvarníčka a maliarka, ktorá sa venuje profesionálnemu spracovaniu skla v jeho úžitkovej a umeleckej podobe už od roku 1995. V súčasnosti zároveň pôsobí ako reštaurátorka skla a keramiky v Považskom múzeu. Aktívne sa zúčastňuje na kolektívnych výstavách sklárskej i maliarskej tvorby na Slovensku a v zahraničí. Za svoje diela získala niekoľko domácich i medzinárodných ocenení. „Z kolekcie obrazov svojej tvorby som na výstavu vybrala tri obrazy Prienik svetov, Smaragdový grál a Božie mesto ako symbol trojjedinosti. Sú stvárnením daných úsekov krajiny individuálneho putovania po ceste svetla a lásky absolútnej Pravdy,“ dopĺňa Petronela Vlhová.

Vladimír Mičienka pôsobil ako banský technik, no vždy rád maľoval. Takmer desať rokov je členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku, kde našiel spriaznené duše. Pravidelne sa zúčastňuje na rôznych výtvarných súťažiach a jeho obrazy boli viackrát ocenené. „V tvorbe Vladimíra Mičienku hrá dôležitú úlohu svetlo. To biblické, keď Stvoriteľ povedal: Buď svetlo! sa autor snaží zachytiť farbou. A bolo svetlo! Prediera sa hmlou, akoby sa práve rodilo. Svitá, nezapadá. Vychádza z oparu, aby rozžiarilo celú krajinu. Je mäkké a má v sebe duchovný náboj,“ približuje akademický maliar Stanislav Lajda.

Záujemcovia môžu na výstave obdivovať viacero výnimočných výtvarných diel, z ktorých srší dobrá energia a harmónia. V Sobášnom paláci ich uvidia v rámci prehliadky expozície do 30. januára budúceho roka. „Radi by sme našim návštevníkom umelecky spríjemnili aj obdobie mimo hlavnej sezóny. Preto sme sa rozhodli dať priestor regionálnym umelcom na výstavu svojich diel a tak oživili priestor svadobnej sály. Posledné roky sme v túto dobu pomaly inštalovali betlehemy, teraz uvítame zmenu v podobe výtvarných diel  a prenesieme sa počas vianočných sviatkov do krajiny pokoja,“ vysvetľuje správkyňa Sobášneho paláca v Bytči Andrea Turčáková.

Výstava bude prístupná od 15. novembra 2022 do 09. februára 2023.

Plagát v plnej veľkosti TU

Scroll to Top