Na dvoch kolesách

V kaplnke Budatínskeho hradu bude od polovice februára unikátna výstava modelov bicyklov. Jej autorom je Žilinčan Ján Trulík, ktorý na začiatku 90. rokov 20. storočia založil firmu venujúcu sa výrobe invalidných vozíkov, vrátane elektrických. V tom čase to bola novinka na trhu a zákazky ho priviedli na mnohé miesta po celom svete. Tu sa prejavila jeho druhá vášeň: zberateľstvo modelov bicyklov. Z každého štátu si priniesol nejaký model a dnes jeho zbierka obsahuje 126 kusov. Dokonca sa dostala aj do slovenskej Guinnessovej knihy rekordov. Modely nemajú konkrétnu mierku, sú dielom rôznych výrobcov – od firiem až po domorodcov v kubánskom pralese. Každý z nich skrýva originálny príbeh, niektoré sú doslova umeleckými dielami a predstavami ich autorov.

História bicykla ako dopravného prostriedku je vcelku zaujímavá. „Prvý drevený bicykel bez pedálov skonštruoval Carl von Drais v Nemecku začiatkom 19. storočia a jeden jeho výrobok používal aj slovenský básnik Ján Kolár, ktorý tam študoval. Potom nastala éra kostitrasov a bicyklov s veľkým a malým kolesom. Na Slovensku sa v 19. storočí snažili pre bicykel zaviesť názov rýchlonôžka. Po vynáleze reťaze a pneumatiky sa koncom storočia začali vyrábať takzvané bezpečníky, v podstate dnešné typy bicyklov. Tie sa potom  rozšírili po celom svete a vývojom prešli ako materiály, z ktorých sú vyrobené, tak aj ich tvar a dizajn,“ priblížil kurátor výstavy a historik dopravy Považského múzea Peter Šimko.

Výstava Na dvoch kolesách ponúkne pohľad do sveta mini bicyklov, ktoré sú výnimočné svojou rôznorodosťou. Návštevníci ich uvidia v kaplnke Budatínskeho hradu od 15. februára do 28. apríla v čase otváracích hodín.

Plagát v plnej veľkosti TU
Scroll to Top