Veľkonočná nádielka Považského múzea v Žiline

Považské múzeum v Žiline pripravilo pre návštevníkov svojich expozícií niekoľko zaujímavých veľkonočných ponúk. Výstava kuriozít zbierok múzea v OC Mirage Ako šlo múzeum na vandrovku, ktorú doteraz videlo takmer 5 000 hostí, je predĺžená pre veľký záujem až do konca apríla. V súčasnosti je doplnená o ďalšie bizarné exponáty súvisiace s tradíciami Veľkej noci. Ide o veľkonočný korbáč, dlhý 2,5 m, datovaný do začiatku 20. storočia, pôvodom z Budatína a otvorený stolový rapkáč z obce Rosina z konca 18. storočia. „Zvuk rapkáčov a klepáčov sa využíval počas veľkonočných sviatkov namiesto kostolných vežových zvonov, ktoré sa “zaväzujú” na Zelený štvrtok a znova rozozvučia počas tzv. veľkonočnej vigílie na Bielu sobotu. Vo vežiach niektorých kostolov dodnes možno nájsť veľké rapkáče na kľuku, ktoré obsluhovali dospelí muži, „ uviedla Katarína Kozáková, etnologička Považského múzea v Žiline.

Počas doby trvania výstavy návštevníci hádali účel využitia neznámeho zbierkového predmetu z oblasti drotárstva, ktorý, ako nám prezradila Katarína Hallonová, historička drotárstva múzea, Považské múzeum v Žiline získalo v štyridsiatych rokoch, vtedy ešte ako Mestské múzeum. Spomedzi stovky súťažiacich šťastným vylosovaným výhercom sa stal Tomáš Bobáň zo Žiliny.  Jeho tip „bubon demokracie“ pravdepodobne neodhalil  funkciu neznámeho predmetu, ale každopádne ako odmenu získal  hodnotný balíček  múzea a voľné vstupy na hrad Strečno.

Múzeum počas celej Veľkej noci necháva otvorené aj brány hradu Strečno, kde sú v kaplnke Žofie Bosniakovej pripravené hudobné vystúpenia prevažne z obdobia baroka. Ďalším príjemným prekvapením veľkonočnej prehliadky hradu je výstava vzácnych zbierok českého Múzea Beskyd vo Frýdku Místku, zapožičaná v kontexte projektu cezhraničnej spolupráce. „Výstava prezentuje historický riad, plastiky, preparované zvieratá regiónu nášho českého partnera. Určite sa  potešia aj najmladší návštevníci, pretože sú vystavené  historické hračky z konca 19. storočia ako bábiky, drevené mechanické hračky, zmenšeniny vybavenia domácnosti a marionety,“ povedala Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno.

Ani výstavné priestory Budatínskeho hradu nebudú cez Veľkonočnú nedeľu zatvorené. Oddych v Budatínskom parku je možné využiť aj na návštevu výstavy Ako si žili muži, ktorá je predĺžená do 24. apríla 2011.

 

Scroll to Top